Co motywuje pracownika do efektywnego działania?
Każdy pracodawca chciałby, aby jego pracownik pracował dobrze i szybko. To rzecz całkowicie oczywista. W końcu sprawny pracownik oznacza lepszy rozwój firmy, szanse pokonania konkurencji i zdobycia wyższego miejscana rynku.
Każdy pracodawca chciałby, aby jego pracownik pracował dobrze i szybko. To rzecz całkowicie oczywista. W końcu sprawny pracownik oznacza lepszy rozwój firmy, szanse pokonania konkurencji i zdobycia wyższego miejscana rynku. Zatem w głowie każdego przedsiębiorcy, biznesmena czy kierownika rodzi się podstawowe pytanie – w jaki sposób mogę zmotywować mojego pracownika do efektywnego działania?
1 krok – poznaj pracownika/zespół
Sposobów na motywację pracownika jest naprawdę bardzo wiele, jednak nie oznacza to, że każdy będzie jednakowo skuteczny. Pomyślmy chwilę o takiej motywacji do pracy jak o motywacji do sportu. Dla jednego z nas najskuteczniejszy będzie argument o zapobieżeniu w ten sposób wielu chorobom, dla drugiego zaś najważniejsza będzie nagroda w postaci zgrabnej sylwetki. Dlatego też warto dokładnie poznać danego pracownika tudzież zespół, aby dowiedzieć się, jakiego rodzaju motywacji najbardziej on potrzebuje.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.2 krok – poznaj różne rodzaje motywacje
Co motywuje pracownika do efektywnej pracy? Mówiąc dość ogólnie motywujące czynniki można podzielić na trzy rodzaje – nagrody, kary oraz inne. Pośród nagród możemy wymienić przeróżne premie, wyjazdy, imprezy, bony okolicznościowe, upominki itd. Kary to oczywiście przeróżne zobowiązania finansowe, utrata danego stanowiska, przywilejów itd. Zaś inne? Tu zaliczyć możemy np. przywiązanie do firmy, lojalność. Warto w to inwestować – dajmy poznać naszemu pracownikowi, że rzeczywiście go cenimy, że jest ważny. Dobrze jest zatem zapytać czasem o jego rodzinę, plany, jak się czuje itd.
3 krok – dopasuj rodzaj motywacji do pracownika i do charakteru firmy
Na koniec oczywiście warto połączyć wszystkie zdobyte wcześniej wiadomości. Pamiętajmy także, że nagradzając pracownika, możemy jednocześnie zainwestować w jego umiejętności czy wiedzę. Jak to jest możliwe? Otóż często naszego pracownika nie do końca stać na jakieś droższe szkolenie – możemy za nie zapłacić, tym samym jednocześnie go nagradzając oraz dając możliwość podniesienia swoich kompetencji. Warto jeszcze dodać, że często także wyjazd czy impreza, które zorganizujemy dla zespołu w ramach nagrody, mogą czegoś przy okazji uczyć.
Rozmowy oceniające i podsumowujące
Otrzymywanie informacji zwrotnej zawsze zajmuje wysokie miejsca w zestawieniach oczekiwań pracowników. Wraz ze zmianami pokoleniowymi te oczekiwania się intensyfikują. Szkolenie rozmowy podsumowujące i oceny okresowe…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej