Cechy przywódcy
Każda firma ma swojego przywódcę. Czasem nawet kilku. Są to osoby na wyższych stanowiskach, jednak nie każda z nich będzie prawdziwym przywódcą. Warto zresztą zauważyć, że czasami przywódcą będzie zwykły menedżer kilku osobowego zespołu.

Każda firma ma swojego przywódcę. Czasem nawet kilku. Są to osoby na wyższych stanowiskach, jednak nie każda z nich będzie prawdziwym przywódcą. Warto zresztą zauważyć, że czasami przywódcą będzie zwykły menedżer kilku osobowego zespołu. Kim bowiem jest przywódca? Jakie cechy obowiązkowo musi on posiadać?
Autorytet i charyzma
Przede wszystkim każdy przywódca musi mieć autorytet, coś co sprawia, że posłuchamy tej osoby, nawet jeśli zupełnie nie będziemy przekonani do jego racji. Trudno w zasadzie autorytet ubrać w słowa – ktoś go ma albo nie ma. Na pewno jednak wiąże się on z posiadaniem silnego charakteru.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak budować wiarygodność, autorytet i charyzmę, czyli jak stać się liderem transformacyjnym - zapraszamy na szkolenie z przywództwa.
Zobacz też:
Silny charakter
To kolejna cecha przywódcy. Co to jednak oznacza, że ktoś ma silny charakter? Na pewno nie ulega łatwo wszelkim wpływom – potrafi podejmować decyzje niezależnie, na podstawie tylko i wyłącznie własnego osądu. Co więcej osoba z silnym charakterem nie poddaje się bardzo łatwo emocjom, może być emocjonalna – ale nigdy emocje nie będą górowały nad rozsądkiem. Co ważne – sile osoby potrafią być dla innych podporą. Nie będą na pewno zamęczały innych swoimi problemami.
Trener i przyjaciel
Dobry przywódca ma też to do siebie, że jednocześnie traktujemy go w zasadzie jak przyjaciela, jesteśmy w stanie wiele rzeczy mu powiedzieć i bardzo ufamy, a jednocześnie którego słuchamy się i szanujemy. Dobry przywódca umie zmotywować ludzi, wysłuchać ich a jednocześnie wydać konkretny i jasny rozkaz.
Entuzjazm
Warto dodać, że przywódca musi posiadać także entuzjazm. Jeśli nie lubi tego, co robi, jest raczej smutnym człowiekiem, to niestety nie skończy się to dobrze.
Wiedza i umiejętności
Oczywiście przywódca musi się znać na tym, co robi. Nie jest możliwa sytuacja, w której dobrym liderem jest osoba zupełnie nie znająca się na pracy. Efektem takiego posunięcia będzie albo konieczność jej usunięcia albo zwolnienie pracowników albo w najlepszym razie wiele zgrzytów i spadek efektywności pracy. Warto jeszcze dodać, że przywódca musi być pewny siebie w tym, co robi!
Moc autorytetu – najsolidniejszy fundament zarządzania
Modele przywództwa zakładają, że podstawową metodą wpływu lidera na zespół jest osobisty przykład. To, w jaki sposób jest postrzegany przez podwładnych wpływa na postawy pracownicze,…Lider Transformacyjny - przywództwo przyszłości
To menedżer kształtuje relacje między pracownikiem a zespołem i organizacją. Jeśli koncentruje się wyłącznie na wyniku relacja jest transakcyjna. Podstawą relacji transformacyjnej jest nadawanie sensu…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej