Antymobbing – jak wygląda to w praktyce?
Niestety w dalszym ciągu zbyt często w różnych środkach przekazu usłyszeć można o tym, że dany pracodawca nie zachowuje się wobec pracownika/pracowników tak jak powinien. Śmieje się z nich, ubliża im czy w jakikolwiek inny sposób utrudnia normalne i prawidłowe funkcjonowanie w miejscu pracy. Dodatkowe prace czy ciągłe szykany to w wielu przypadkach bardzo jasny i czytelny sygnał, że właśnie ten pracodawca wobec swojego pracownika/pracowników stosuje mobbing.
Niestety w dalszym ciągu zbyt często w różnych środkach przekazu usłyszeć można o tym, że dany pracodawca nie zachowuje się wobec pracownika/pracowników tak jak powinien. Śmieje się z nich, ubliża im czy w jakikolwiek inny sposób utrudnia normalne i prawidłowe funkcjonowanie w miejscu pracy.
Dodatkowe prace czy ciągłe szykany to w wielu przypadkach bardzo jasny i czytelny sygnał, że właśnie ten pracodawca wobec swojego pracownika/pracowników stosuje mobbing. Warto, aby każdy pracownik wiedział, w jaki sposób wygląda definicja mobbingu.
Przeciwdziałaj mobbingowi
buduj zdrowe miejsce pracy!
W zgodzie z obowiązującymi w Polsce przepisami mobbing jest zbiorem działań oraz zachowań skierowanych bezpośrednio lub pośrednio przeciwko danemu pracownikowi bądź pewnej grupie pracowników. Działania te są uporczywe i długotrwałe, a niekiedy dotyczą nawet zastraszania.
W przypadku pracowników wobec których stosowany jest mobbing następuje nie tylko obniżenie poczucia własnej wartości, ale również i efektywności pracy, nawet jeżeli do tej pory wszystkie swoje obowiązki tacy pracownicy wykonywali niemal perfekcyjnie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu, warto rozważyć udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej, Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HRW ocenie zachowania pracodawcy należy być jedna uważnym, bowiem nie każda forma krytyki ma coś wspólnego z zachowaniami dotyczącymi mobbingu. Jeśli krytykowane jest działanie pracownika, jego niewłaściwie wykonana praca, bez poniżania przy tym jego osoby, to w zasadzie taka sytuacja nie ma nic wspólnego z mobbingiem.
Pracodawca bowiem ma prawo wyrażać, oczywiście w dopuszczalny i akceptowalny sposób swoje niezadowolenie, jeżeli zlecone przez niego zadania nie zostaną wykonane z właściwą starannością.
Każdy pracownik, który uważa, że pracodawca stosuje wobec niego mobbing może zwrócić się o pomoc do stosownej instytucji. Warto jednak wiedzieć, że komisja antymobbingowa każdy z przypadków rozpatruje indywidualnie, zatem może zdarzyć się tak, że nie uzna zachowania pracodawcy za takie, które przekracza wszystkie normy i uznane może być za działania skierowane przeciwko dobru pracownika.
Zdarzają się bowiem tacy, dla których nawet odrobina krytyki traktowana jest jako mobbing, a zapominają o tym, że nie przykładają należytej staranności do wykonywanej przez siebie pracy, przez co zasługują na krytykę ze strony pracodawcy.
Najlepsze praktyki przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy
Mobbing w miejscu pracy to problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji – zarówno dla jednostek, jak i całych organizacji. Jego skutki to nie tylko…Przeciwdziałanie mobbingowi i dyskryminacji w miejscu pracy
Zapraszam na szkolenie, podczas którego uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu znajomości narzędzi ochrony prawnej przed zjawiskami dyskryminacji i mobbingu w miejscu pracy oraz trybu postępowania…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej