Gry komputerowe, zwłaszcza fabularne i strategiczne stały się niezwykle powszechne. Ogromna liczba osób, bez względu na wiek i wykształcenie, bardzo chętnie korzysta z tej rozrywki, jaką są gry komputerowe. To też stało się inspiracją dla twórców kolejnych innowacyjnych, niezwykle skutecznych technik zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach. Tą nową metodą, która ma łączyć przyjemne z pożytecznym jest grywalizacja.
Technika ta zainspirowana jest własnie grami komputerowymi, które tak często dawały wiele radości i satysfakcji ogromnej liczbie osób w aktualnym wieku produkcyjnym. Twórcy tej metody postanowili wykorzystać ten fakt i zacząć motywować do pracy w taki sam sposób, w jaki gry komputerowe motywują do realizacji kolejnych zadań, osiągania kolejnych celów czy stawiania czoła wyzwaniom. Zgodnie z tą teorią, praca powinna równie bardzo wciągać, co gry.
Za pomocą grywalizacji możliwe jest sterowanie zachowaniami pracowników w taki sposób, aby czerpali oni wielką przyjemność ze współpracy ze sobą, realizowania zadań i zaangażowania. Pracownicy mają możliwość intensywnie współpracować ze sobą, rywalizować, a także realizować kolejne cele, co przynosi im zwykle ogromnie dużo satysfakcji i przyjemności.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma. W poprzednim roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Oferujemy szkolenia HR, managerskie, sprzedażowe i szkolenia dla administracji publicznej. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” po raz kolejny zajęliśmy 1 miejsce. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
W grywalizacji wykorzystuje się często standardowe elementy gier, jak na przykład wyzwania dla pojedynczych osób lub całych grup, możliwość monitorowania postępu i osiągnięć, jak również kontrolowanie możliwości przejścia na wyższy poziom.
Przydatne są również różnego rodzaju odznaki za osiągnięcia, czy zrealizowane zadania, rankingi najlepszych osób czy grup, przyznawane punkty za osiągnięcia, jak również wiele sposobów motywowania pracowników, nagradzania ich i doceniania.
W grywalizacji ważna jest zarówno współpraca, jak i rywalizacja, a wszystko powinno być oparte o pozytywne relacje pomiędzy pracownikami. Ogromną zaletą jest to, że grywalizacja może być stosowana na wielu różnych polach, w różnych działach i w niemal każdy przedsiębiorstwie, co daje ogromne możliwości.