Służebność może zostać ustanowiona na szereg sposobów. Ważną kwestią pozostaje jednak fakt, iż możliwe jest również zniesienie ustanowionej służebności. Zgodnie z artykułem 294 Kodeksu Cywilnego, właściciel nieruchomości obciążonej ma prawo żądać zniesienia służebności gruntowej, szczególnie gdy wykonywanie służebności pozostaje wyjątkowo uciążliwe dla posiadacza obciążonego gruntu, a jednocześnie nie jest obligatoryjna dla poprawnego korzystania z nieruchomości obciążającej. Artykuł 3054 Kodeksu Cywilnego wyraźnie wskazuje, iż w kwestii zniesienia szczególnego rodzaju służebności – służebności przesyłu, zastosowanie mają ogólne przepisy odnoszące się pierwotnie do służebności gruntowych. Zniesienie służebności może się odbyć za wynagrodzeniem lub nie. Przesłanką dla złożenia pozwu o zniesienie służebności przesyłu pozostaje sytuacja, w której to doszło do tak znacznych zmiana stosunków realizacji służebności, iż stała się ona szczególnie uciążliwa dla właściciela nieruchomości obciążone. Najczęściej ta uciążliwość tyczy się realizacji celów gospodarczych w obrębie danej nieruchomości.
Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich:
Wybierz nasze szkolenia.
W takiej to sytuacji możliwe jest ubieganie się o zniesienie służebności, o ile brak jej wykonywania przyniósłby nieruchomości władnącej niewspółmierny uszczerbek i w konsekwencji np. ograniczenie dostaw prądu dla tysięcy gospodarstw domowych.
Poznaj prawo! Szkolenia służebność przesyłu to doskonały sposób, aby zapoznać się z praktyczną wiedzą odnośnie służebności gruntowych, osobowych oraz wyjątkowych w swej formie służebności przesyłu!
Jedną z dróg dla wygaśnięcia służebności przesyłu jest jej nie wykonywanie przez nieruchomość władnącą (np. dostawcę prądu) przez okres 10 lat. W tym przypadku konieczne jest wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia służebności.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze grunty
Więcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjeW artykule 295 Kodeksu Cywilnego opisano, iż właściciel nieruchomości obciążonej może żądać nieodpłatnego zniesienia służebności przesyłu.
Po uzyskaniu stosownego wyroku sądowego można na jego podstawie usunąć wpis z księgi wieczystej o istniejącej służebności przesyłu. W tym przypadku właściciel nieruchomości władnącej zobowiązuje się do całkowitego usunięcia wszelkich urządzeń przesyłowych na swój koszt.
W przypadkach, w których uszczerbek nieruchomości władnącej byłby niewspółmierny sąd może nie przychylić się do wniosku o uchylenie służebności przesyłu. Sprawy te są badane indywidualnie i często lepszym, i szybszym posunięciem jest polubowne dogadanie zmian w wykonywaniu służebności.