Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych to specjalne środki finansowe i materialne, jakie gromadzi pracodawca by móc przeznaczyć je w odpowiednim czasie na socjalne wsparcie swoich pracowników. Warto pamiętać że to pracodawca podejmuje ostateczną decyzję na jaki cel mają być przeznaczone te środki, może zdarzyć się sytuacja że pracownicy nie otrzymują bezpośrednio do ręki gotówki a np. paczki świąteczne.
Według najnowszych przepisów obowiązujących od 1 stycznia bieżącego roku każdy pracodawca zobowiązany został do zatrudniania co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. W sytuacji, kiedy dany pracodawca zatrudnia pracowników w granicach 20-50 osób w przeliczeniu na pełne etaty mogą oni stworzyć samodzielnie taki Fundusz Świadczeń Socjalnych składając stosowny wniosek wo władz zakładowej organizacji związkowej.
Co takie przepisy oznaczają w praktyce? Do tej pory jeśli liczba zatrudnionych na pełnych etatach pracowników nie przekraczała liczby 20 Fundusz Świadczeń socjalnych i tak musiał powstać, zgodnie z owymi przepisami nie ma takiego obowiązku ( co nie jest jednoznaczne z tym że taka organizacja wewnątrz firmy nie może powstać, jej utworzenie zależy tylko od władz i pracowników, ich wzajemnego porozumienia w tym temacie), konieczność jego utworzenia zachodzi tylko wtedy, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób, ale nie więcej niż 50.
Jeśli nie został utworzony taki fundusz pracodawca winien jest wypłacać pracownikom świadczenia urlopowe. Jeśli pracodawca ma swoim regulaminie wynagradzania od długiego czasu zapis o nie tworzeniu takiego fundusz, nie jest zobowiązany ani do jego założenia ani do wypłacania świadczeń urlopowych. Pracownik jednak przed podjęciem zatrudnienia powinien być z takim regulaminem zapoznany w szczegółach.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia:
Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel,
szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy