Firmy tworzą szereg projektów w ramach których wzajemnie się napędzają. Część z nich ma postać projektów badawczych, by niczym laboratoria naukowe doprowadzić do odkrycia, czy też wynalezienia przełomowych rzeczy. Inne zaś skupiają się na projektach, które można by było określić jako odtwórcze i tutaj głównym zadaniem jest wykorzystanie wiedzy już zdobytej przez ludzkość.
Bez względu na to, na jakim projekcie się skupiamy, w obu przypadkach dochodzi zawsze do zaistnienia sytuacji ryzyka, która w najgorszej z możliwości może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia danego projektu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM W PROJEKCIE
Celem zarządzania ryzykiem w projekcie jest zwiększenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk korzystnych oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk niekorzystnych. Przygotuj się do tego poprzez szkoleni zarządzanie ryzykiem w projekcie.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Chcąc uniknąć takich wydarzeń, warto wprowadzić zarządzanie ryzykiem projektu, które ma za zadanie uchronić go przez zgubnymi zdarzeniami. Obejmuje ono kilka głównych procesów, które mają za zadanie wyłowienie potencjalnych ryzyk i błędów projektowych. Stąd całość należy rozpocząć od dokładnego rozplanowania zarządzania, które jest pierwszym i podstawowym procesem. W jego przypadku dochodzi do rozpisania narzędzi jakimi posłużymy się do mierzenia skali ryzyka, oraz wskazanie możliwych opcji realizacji zagrożeń.
Następnie przechodzimy do rozpoznania ryzyk i przeprowadzenia analiz mających za zadanie ich dokładne poznanie. Ważna jest tutaj analiza jakościowa, która hierarchizuje ryzyka wedle ich zagrożeń i prawdopodobieństw, dzięki czemu będziemy mogli zająć się nimi w odpowiedniej kolejności.
Gdy już dowiemy się co nam może zagrażać, możemy teraz zastanowić się nad potencjalnymi reakcjami na ryzyko. W tym przypadku wymaga to ogromnej wiedzy, lecz jest kluczowe, by uzyskać jak najlepszy efekt. Ostatnim elementem jest monitorowanie naszego projektu i kontrolowanie, czy wprowadzone „udogodnienia” spowodowały zmniejszenie pola ryzyka.
Jest on najważniejszą częscią procesu wdrażania planów reakcji na dane ryzyko, gdyż zapewnia jego rozpoznanie. Ostatecznie dobrze poprowadzone zarządzanie ryzykiem zapewni nam bezpieczną realizacje naszego projektu, co automatycznie przekłada się na zyski i prężny rozwój firmy.