Wypłata wynagrodzenia w 2020 - co warto wiedzieć?
W myśl przepisów z 10 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją uległ zmianie sposób wypłacania wynagrodzenia za pracę. W związku z tą nowelizacją od 2019 roku domyślną formą zapłaty za pracę jest wpłata na rachunek bankowy pracownika. Co poza tym warto wiedzieć o wypłacie wynagrodzeń?
Do końca 2018 roku kodeks pracy nie wskazywał jednoznacznie, w jakiej formie powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Po uzyskaniu pisemnej zgody pracownika albo poprzez stosowny zapisu w aktach wewnątrzzakładowych oprócz wypłaty do rąk własnych, wynagrodzenie mogło być wypłacane przelewem na rachunek bankowy albo też przekazem pocztowym.
W celu zapoznania się ze zmianami obowiązującymi od stycznia 2019 roku należy zapisać się na szkolenie wynagrodzenia, szkolenie z kpa, które dedykowane jest dla pracowników działów personalnych i finansowych. Szkoleniowiec szczegółowo omawia i przedstawia praktyczne przykłady dotyczące znowelizowanych przepisów.
Obecnie obowiązujące przepisy w art. 86 § 3 kodeksu pracy określają, że domyślną formą jest wypłata wynagrodzenia dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Oznacza to, że od początku 2019 roku wynagrodzenie za pracę powinno być zasadniczo wypłacane na rachunek bankowy podany przez pracownika. W celu zapłaty za pracę w gotówce pracownik musi złożyć pisemny wniosek.
Ustawa zmieniająca nałożyła na pracodawcę jednorazowy obowiązek informacyjny. W terminie 21 dni od dnia wejścia jej w życie pracodawca zobowiązany był poinformować tych pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie do rąk własnych o obowiązku przekazania numeru rachunku bankowego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie.
Pracownicy mogli również złożyć wniosek o dalszą wypłatę wynagrodzenia za pracę do rąk własnych. Po otrzymaniu takiej informacji, pracownik miał 7 dni na dostarczeni numeru rachunku płatniczego albo złożenie wspomnianego wniosku.