Wypłata wynagrodzenia w 2020 – co warto wiedzieć?

W myśl przepisów z 10 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją uległ zmianie sposób wypłacania wynagrodzenia za pracę. W związku z tą nowelizacją od 2019 roku domyślną formą zapłaty za pracę jest wpłata na rachunek bankowy pracownika.

Gamma - Wypłata wynagrodzenia w 2020 - co warto wiedzieć?


Wypłata wynagrodzenia w 2020 - co warto wiedzieć?

W myśl przepisów z 10 stycznia 2018 roku o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją uległ zmianie sposób wypłacania wynagrodzenia za pracę. W związku z tą nowelizacją od 2019 roku domyślną formą zapłaty za pracę jest wpłata na rachunek bankowy pracownika. Co poza tym warto wiedzieć o wypłacie wynagrodzeń?

Do końca 2018 roku kodeks pracy nie wskazywał jednoznacznie, w jakiej formie powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Po uzyskaniu pisemnej zgody pracownika albo poprzez stosowny zapisu w aktach wewnątrzzakładowych oprócz wypłaty do rąk własnych, wynagrodzenie mogło być wypłacane przelewem na rachunek bankowy albo też przekazem pocztowym.

W celu zapoznania się ze zmianami obowiązującymi od stycznia 2019 roku należy zapisać się na szkolenie wynagrodzenia, szkolenie z kpa, które dedykowane jest dla pracowników działów personalnych i finansowych. Szkoleniowiec szczegółowo omawia i przedstawia praktyczne przykłady dotyczące znowelizowanych przepisów.

Obecnie obowiązujące przepisy w art. 86 § 3 kodeksu pracy określają, że domyślną formą jest wypłata wynagrodzenia dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Oznacza to, że od początku 2019 roku wynagrodzenie za pracę powinno być zasadniczo wypłacane na rachunek bankowy podany przez pracownika. W celu zapłaty za pracę w gotówce pracownik musi złożyć pisemny wniosek.

Ustawa zmieniająca nałożyła na pracodawcę jednorazowy obowiązek informacyjny. W terminie 21 dni od dnia wejścia jej w życie pracodawca zobowiązany był poinformować tych pracowników, którzy dotychczas otrzymywali wynagrodzenie do rąk własnych o obowiązku przekazania numeru rachunku bankowego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie.

Pracownicy mogli również złożyć wniosek o dalszą wypłatę wynagrodzenia za pracę do rąk własnych. Po otrzymaniu takiej informacji, pracownik miał 7 dni na dostarczeni numeru rachunku płatniczego albo złożenie wspomnianego wniosku.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza