Jednak okres rozliczeniowy nie może trwać więcej niż 12 miesięcy. Po upływie okresu rozliczeniowego ustalonego dla danej firmy odpowiednio przeznaczona do tego osoba rozlicza czas pracy każdego z pracowników sprawdzając, czy w dany momencie nie przepracował on jakiś nadliczbowych godzin. Metoda obliczana wymiaru czasu pracy szczegółowo opisana została w Kodeksie Pracy obowiązującym w roku 2017.
Wygląda to następująco: wymiar czasu pracy otrzymuje się poprzez pomnożenie liczby 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni jakie przypadają na jeden pełen okres rozliczeniowy. Następnie do otrzymanej liczby należy dodać należy iloczyn 8 godzin i pozostałych dni jakie wchodzą w okres rozliczeniowy, a do tego wyniku należy odjąć 8 godzin przypadających na każde święto stanowiące dzień wolny od pracy ( nie zaliczana do tego rachunku jest niedziela). Niezmienne świętami obniżającymi wymiar pracy pozostają: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkanocy, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
W trakcie szkolenia czy spotkania online wykorzystywane są przez nas narzędzia dzięki, które sprawiają że spotkanie staje się
naprawdę interaktywne.
Zobacz co oferujemy:
Zapoznaj się z listą
szkolenia sprzedażoweKażde z tych świat obniża czas pracy o ile nie przypada w niedzielę. W 2017 roku będą trzy święta przypadające w ten właśnie dzień. Natomiast Narodowe Święto Niepodległości w tym roku przypada na sobotę, zatem pracodawca zobowiązany zostanie udzielenia każdemu pracownikowi jaki zatrudniony jest w podstawowej organizacji czasu dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym, na który wypada dzień tego właśnie święta.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących nie tylko obliczania odpowiedniego czasu pracy, warto sięgnąć do zaktualizowanego Kodeksu Pracy zawierającego znowelizowane przepisy. Warto je znać na bieżąco by kontrolować przestrzeganie praw pracowniczych w codziennej pracy.
Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Z zakresu szkoleń prawnych proponujemy m.in.
Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.