Ustawa o zasiedzeniu – ciekawy przepis prawny

Prawo budowlane i nieruchomości stanowi bardzo ciekawą dziedzinę. Czemu jest ona taka ciekawa? Otóż bowiem umożliwia całkiem sporo różnego przeskakiwania i przeciskania się pomiędzy różnymi przepisami. Jednym z takich bardzo ciekawych przepisów jest ustawa o zasiedzeniu.

Gamma - Ustawa o zasiedzeniu - ciekawy przepis prawny


Ustawa o zasiedzeniu - ciekawy przepis prawny

Prawo budowlane i nieruchomości stanowi bardzo ciekawą dziedzinę. Czemu jest ona taka ciekawa? Otóż bowiem umożliwia całkiem sporo różnego przeskakiwania i przeciskania się pomiędzy różnymi przepisami. Jednym z takich bardzo ciekawych przepisów jest ustawa o zasiedzeniu. Co to w ogóle jest? W jaki sposób taka ustawa o zasiedzeniu może być w ogóle przydatna? Na te wszystkie pytania odpowiemy właśnie poniżej. Wyjaśnione zostanie także zagadnienie służebności gruntowej przez zasiedzenie.

Ustawa o zasiedzeniu - najważniejsze fakty

Zacznijmy jednak od absolutnie najważniejszych faktów związanych z ustawą o zasiedzeniu. Otóż problem nie jest tu taki prosty, jakby się mogło wydawać. Na pewno każdy z nas kojarzy pewne procesy pokazywane w telewizji odnoszące się do tego, że jakaś osoba mieszkała w danym domu, opiekowała się nim, no i potem zjawił się właściciel i co teraz? Tu właśnie przydaje się ustawa o zasiedzeniu.

Mówiąc w dużym skrócie i nie posługując się fachowymi terminami w ustawie o zasiedzeniu chodzi o to, że osoba, która opiekowała się daną nieruchomością, płaciła za nią podatki, remontowała - słowem zachowywała się jak właściciel domu - może wnioskować o zdobycie danej nieruchomości przez właśnie zasiedzenie. Jeśli jest to zasiedzenie w dobrej wierze np. jeśli nie wiedziała dana osoba o tym, że nieruchomość posiada jakiegokolwiek właściciela, to okres "zasiedzenia" wynosi 20 lat, jeśli zaś jest to zasiedzenie w złej wierze, to taki okres wynosi 30 lat.

Służebność gruntowa przez zasiedzenie - najważniejsze fakty

Jednak ustawa o zasiedzeniu to nie jedynie ciekawe rozwiązanie. Warto bowiem wspomnieć krótko o służebności gruntowej przez zasiedzenie. Tu chodzi o to, że po 20 latach (dobra wiara) albo 30 (zła) dana firma może starać się np. o swobodny i bezpłatny dostęp do drogi właściciela.

Gospodarka nieruchomościami szkolenie

Jak zatem widać ustawy te dają wiele możliwości zarówno firmom jak i osobom prywatnym. Czasem jednak mogą stanowić zagrożenie. Warto zatem wybrać się na odpowiednie szkolenie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza