Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest zagadnieniem niezwykle rozbudowanym. Nic więc dziwnego, że pracownicy pewnych szczebli musza regularnie poddawać się szkoleniom z tego zakresu.
Tego rodzaju szkolenia obejmują między innymi poniższy zakres tematyczny (w zależności od grupy osób, do których dane szkolenie jest adresowane tematów może być nieco mniej lub mogą być dodane).
- Jak powiązane są ze sobą zasady udzielna świadczeń pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, a wypłaty pochodzące z świadczeń urlopowych. W tym bliku tematycznym na praktycznych przykładach omawiane są następujące zagadnienia
- wymagania w stosunku do osób chcących pozyskać albo świadczenia z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych albo wynagrodzenia pochodzące z funduszy urlopowych,
- zasady wypłaty obu wcześniej wymienionych świadczeń,
- jaki jest stosunek świadczeń urlopowych do przychodu pracownika. świadczenie urlopowe a przychód pracownika.
- Kto jest zobowiązany i posiada stosowne uprawnienia do budowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Tutaj omawiane są zagadnienia tematyczne związane z:
- przepisami wewnątrzzakładowymi opisującymi kto na terenie danego przedsiębiorstwa odpowiada za postanie oraz funkcjonowanie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych,
- kto odpowiedzialny jest za ustalanie procentowej wysokości odpisu,
- jak wygląda Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych podmiotach sfery budżetowej,
- jak wygląda Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w strefie komercyjnej.
- Kto ma prawo do skorzystania z pomocy jaką oferuje Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Na tym etapie szkolenia uczestnicy dowiedzą się, ja wygląda krąg osób upoważnionych do pozyskania tego rodzaju dofinansowania. Opisane zostaną również wszystkie wymagania oraz niezbędna do złożenia dokumentacja, bez które nie możliwe jest pozyskanie tego typu dofinansowania.
W tym bloku tematycznym opisane zostaną również sytuacje osób którym świadczenie z punktu widzenia prawa się należy, jednak nie są pracownikami danego przedsiębiorstwa.