W Polsce obowiązuje prawo podatkowe, stanowiące zbiór zasad i przepisów nakładające obowiązek płacenia podatków na podatników, płatników, jak i inkasentów. Stanowi ona o szeregu zadań m. in. o procedurach, które musza przestrzegać różne organy podatkowe.
Wyróżnia ona kilka rodzajów podatków, do których możemy zaliczyć m. in. podatki stanowiące przedmiot opodatkowania: tj. przychodowe – czyli płacimy od ilości zarobionych pieniędzy (niekorzystne, gdy nasza działalność nie przynosi zysków), dochodowe, w których to sytuacja jest analogiczna do poprzednich, z tym że płacimy podatek od zysku. Oprócz tego mamy jeszcze majątkowe, czyli odnoszące się do naszego majątku, jak i konsumpcyjne, będące dodatkowymi opłatami naliczonymi na płacone produkty.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Obecnie obowiązujący porządek prawny dotyczący cen transferowych oraz przygotowanie do nadchodzących zmian w tym obszarze – zapraszamy na szkolenie NOWE REGULACJE W OBSZARZE CEN TRANSFEROWYCH
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Innym rodzajem kryterium jaki sugerujemy się podczas doboru podatków, jest wymiar i sposób pomiaru podatków. Mowa to o dwóch głównych grupach tj. bezpośrednich podatkach, nakładanych na np. nasze zarobki, jak i pośrednich (znakomity przykład to podatek VAT).
Ponadto można je dzielić pod kątem podziału wpływów na poszczególne budżety (np. państwowe, czy też samorządowe)., rodzaju obciążonego elementu (osobowe, rzeczowe) czy też od stawki podatkowej (np. procentowe). Mówiąc o prawie podatkowym, należy przybliżyć także kwestię przerzucalności podatkowej, czyli zjawiska opierającego się na stopniu obciążenia podatnika przez podatki.
Podatnik może przerzucić swoje podatki na inne podmioty w trzech zakresach tj. częściowym, całkowitym, a także nadmiernym, tym samym chroniąc samego siebie od płacenia tych zobowiązań. Taka sytuacja, jaką jest przerzucalność występuje w momencie gdy ustawodawca podnosi stawki podatkowe. Podatki są bardzo obszerne i zrozumienie ich w pełni wymaga ogromnej ilości czasu.
Oczywiście każdy z nas samodzielnie powinien zbliżyć się do tego zagadnienia, by wiedzieć c i kiedy płacić, dzięki czemu unikniemy licznych błędów, niedomówień, jak i kar. Jednakże z drugiej strony jest to tak spore zagadnienie, że niemożliwym jest zrozumienie wszystkiego.