Służebność Przesyłu
Przepisy dotyczące służebności przesyłu nie należą do zagmatwanych. Znajdują się w jednym akcie prawnym, a ich treść nie nastręcza problemów przy zrozumieniu.

Służebność Przesyłu
Jednocześnie sama materia tego obszaru sprawia, że często pojawiają się problemy z właściwa interpretacją przepisów. Co za tym idzie linia orzecznicza nie należy do utrwalonych i wciąż można jeszcze spotkać wyroki, które w sprawach o podobnych stanach faktycznych były posiadają zupełnie inne orzeczenia.
Niemniej jednak z ogólnych przepisów znajdujących się Kodeksie Cywilnym można w logiczny sposób wyprowadzić kilka podstawowych zasad dotyczących służebności przesyłu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji. Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze grunty Więcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycjeMówimy zatem o takich regułach, jak:
- Służebność przesyłu może być ustanowiona wyłącznie przez osobę, które jest właścicielem nieruchomości, która ma być obciążona urządzeniami przesyłowymi.
- Ustanowienie może mieć miejsce wyłącznie na rzecz przedsiębiorcy, który prowadzi dana działalność przesyłową i jest właścicielem urządzeń znajdujących się na cudzej nieruchomości.
- Prawidłowo określona służebność przesyłu musi zawierać przede wszystkim zakres jakiego dotyczy. Chodzi przede wszystkim o uprawnienia przedsiębiorcy względem danej nieruchomości, czyli możliwość wejścia na posesję i korzystania w celu usadowienia urządzeń i ich ewentualnej konserwacji.
- Służebność może być ustawiona nie tylko po zainstalowaniu danych urządzeń, ale także przed na rzecz przedsiębiorcy, który takiej instalacji zamierza dokonać.
- Przyjętą forma ustanowienia służebności przesyłu jest akt notarialny.
- Jeżeli właściciel nieruchomości i przedsiębiorca nie dojdą do porozumienia, oba podmioty mają prawo do żądania ustanowenia służebności przesyłu przez sąd. Wtedy także to sąd będzie ustalał wysokość wynagrodzenia wypłacanego z tego tytułu.
- Służebność przesyłu, jako prawo rzeczowe przechodzi zarówno z właściciela gruntu na właściciela, jaki z przedsiębiorcy na przedsiębiorcę.
- Służebność przesyłu może być stosowana zarówno do urządzeń zainstalowanych po wejściu w życie przepisów z 2008, jak i przed ich wejściem.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia:
Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz
tam:
- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej