Prawo budowlane ma swoją bardzo długa historie, gdyż pierwsze wzmianki o nim pojawiły się już w czasach starożytnych. Uznaje się za pierwszy tekst prawa budowlanego poszczególne pisma z prawa Hammurabiego, z prawie dwóch tysięcy lat przed naszą erą. Samo prawo budowlane dotyczy sposobu budowy różnego rodzaju budynków na danym terenie, na jakim wcześniej uzyskało się specjalne pozwolenie.
W momencie gdy prawo budowlane staje się prawem określonej jurysdykcji, w momencie przyjęcia go przez dany rząd. Warto podkreślić różnice jakie występują między poszczególnymi prawami budowlanymi na całym świecie. Praktycznie każdy kraj, lub większa organizacja narodów (jak np. Unia Europejska) posiada swoje własne prawo budowlane, mające zastosowanie na jej terenie. Dlatego też ważne jest by odpowiednio się z nim zapoznać zanim zaczniemy pracę na danym terytorium.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach
Uczestników tego szkolenia interesuje również:
Prawo budowlane, które obowiązuje w Polsce powstało i zostało przyjęte w 1994 roku, lecz regularnie jest aktualizowane, stąd też najnowsza aktualizacja pochodzi z 2016 roku.
Składa się ono z 11 rozdziałów, w których to zawarto prawa i obowiązki uczestników danego procesu budowlanego., sposobu budowy, czy też warunków jego trzymania ich. Zawarte są także w nim rożnego rodzaju informacje, dotyczące sposobu karania za nieprzepisowe prowadzenie działań budowlanych.
Dlatego też znajomość prawa budowlanego jest konieczna w szczególności, gdy zajmujemy się lub prowadzimy działalność związaną z branżą budowniczą. Chcą zwiększyć swoja wiedzę należy skorzystać z różnego rodzaju kursów lub też szkoleń specjalistycznych, na których to zostaniemy przygotowani do praktycznego wypełniania dokumentów z wiązanych z prawem budowlanym, jak i poznamy teoretyczną wiedzę z zasad jakie w nim obowiązują.
Kursy trwają z reguły do kilkudziesięciu godzin, co przekłada się na kilka/kilkanaście dni uczestnictwa w nich. Dla pracowników jest to znakomita okazja, by móc powiększyć swoją wiedzę i efektywniej wykonywać swoją pracę, co przełoży się także na lepszy wynik finansowy.