Pracodawcy powinni znać kodeks pracy
Do najczęściej popełnianych przez pracodawców nadużyć należy nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń. Takie przypadku rzadko jednak wynikają z celowej dyskryminacji pracowników, najczęściej są zawiązane z kłopotami finansowymi, które przechodzi firma.
Inaczej rzecz ma się z formą zatrudnienia. Pracodawcy często proponują pracownikom umowy cywilnoprawne zamiast umowy o pracę.
Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest zazwyczaj bardziej korzystne z punktu widzenia pracodawcy, jednak przepisy prawa dokładnie określają sytuację, w których pracownika należy zatrudnić na umowę o prace, a nie umowę zlecenie lub umowę o dzieło.
Kolejnym obszarem nadużyć i błędów jest bezpieczeństwo pracy, na przykład brak szkoleń BHP lub brak odpowiednich zabezpieczeń, np. odzieży ochronnej dla pracowników.
Część nadużyć ze strony pracodawców jest popełniana świadomie, jednak wiele może być po prostu wynikiem nieznajomości przepisów. Nie da się ukryć, że prawo pracy, podobnie jak wszystkie pozostałe dziedziny prawa, jest dosyć skomplikowane.
Zrozumienie wszystkich zapisów jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które prowadzą niedużą firmę i nie zawsze mają możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej.
Oczywiście niedopatrzenia w zakresie prawa pracy są związane z dotkliwymi karami dla pracodawców.
W jaki sposób można podnieść swoją wiedzę z zakresu prawa pracy i uniknąć popełniania błędów? Na pewno warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami.
Innymi rozwiązaniem są prawo pracy szkolenia, które poruszają zagadnienia z tego obszaru w przystępny i zrozumiały sposób. Dostępne są szkolenia o różnej tematyce, także poruszające bardziej szczegółowe zagadnienia w tym czas pracy szkolenie.
Są one skierowane zarówno do specjalistów, jak i pracowników i pracodawców.