Praca w porze nocnej
Podobnie, jak inne zagadnienia dotyczące stosunków pracy, także praca w porze nocnej jest szczegółowo opisana w Kodeksie Pracy.
Pierwszą kwestią związaną z pracą w porze nocnej jest zdefiniowanie tego, czym jest pora nocna. Kodeks pracy wskazuje, że jest to okres pomiędzy godziną 21:00 a 7:00. Tym samym za pracę w porze nocnej będzie uznane 8 godzin pomiędzy 21 a 7 rano. Natomiast to, w jakich godzinach dokładnie będzie odbywała się praca jest już wyłącznie w gestii decyzji pracodawcy.
Jednocześnie trzeba pamiętać, że osobą o której można powiedzieć, że pracuje w porze nocnej nie będzie tylko ten pracownik, który całą noc spędza w pracy.
Za pracę w porze nocnej pracownik może policzyć zatem czas od co najmniej 3 godzin na dobę przypadającą na porę nocną lub, kiedy co najmniej 25% czasu pracy przypada na ten okres.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia:
Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel,
szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy
Wszystkie osoby pracujące w godzinach od 21 do 7 rano mają prawo do otrzymania dodatku, do wynagrodzenia, który wynosi 20 procent stawki godzinowej, za każdą przepracowaną godzinę. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że jest to stawka minimalna, którą pracodawca może odpowiednio podnieść według własnego uznania. Nie ma jednak możliwości, by stawkę tę obniżyć.
Co więcej należy pamiętać, że dodatek ten przysługuje zarówno w przypadku sporadycznego wykonywania pracy w porze nocnej, jak i dla tych pracowników, dla których jest to norma.
Kodeks pracy jasno wyłącza z obowiązku świadczenie pracy w godzinach nocnych określone grupy pracowników.
Tym samym w godzinach 21:00-7:00 pracy wykonywać nie mogą:
- kobiety w ciąży,
- młodociani,
- opiekunowie dzieci do lat 4 po wyrażeniu zgody,
- niepełnosprawni po wyrażeniu zgody przez lekarza.
Jak zatem widać, zagadnienie jakim jest prawo pracy szkolenia pracowników zajmujących się tą tematyką po prostu wymaga.