Praca w dni wolne od pracy
Co za tym idzie nie może być mowy o tym, że po stronie pracownika powstanie strata w postaci utraty dnia wolnego. Wszystkie kwestie dotyczące dni wolnych od pracy w kontekście czasu pracy są regulowane przez Kodeks Pracy.
Zasadą jest, że każdy pracownik ma prawo do korzystania z przysługujących mu dni wolnych. Rzecz dotyczy oczywiście przypadku przeciętnego, pięciodniowego tygodnia pracy.
Trzeba przy tym jednak pamiętać, że to od decyzji pracodawcy zależy, który dzień tygodnia poza niedzielą lub świętem będzie dla pracownika dniem wolnym. Choć przyjmuje się, że jest to z reguły sobota to nie ma przeszkód, które uniemożliwiałyby wskazanie przez pracodawcę innego dnia.
Zasadniczo przyjmuje się, że pracownik wykonuje pracę przez pięć dni w tygodniu. Zdarza się jednak, iż mogą wystąpić okoliczności w pełni uzasadniające wykonanie pracy w także w dzień wolny od pracy. W takich przypadkach musi być jednak zrealizowana rekompensata w postaci dnia wolnego.
Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy
Jednocześnie trzeba jasno wskazać, że praca w dni wolne możliwa jest wyłącznie w jasno określonych okolicznościach, którymi są:
- prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii,
- wykonywania pracy ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy.
Trzeba przy tym pamiętać, że pracownikowi przysługuje dzień wolny za pracę w dzień wolny od pracy niezależnie od tego ile godzin przepracował. Innymi słowy, nawet pracując jedną godzinę w dzień standardowo wolny od pracy, pracownik otrzymuje pełne osiem godzin wolnego, czyli jeden dzień.
Warto zatem zauważyć, że zagadnienie czasu pracy szkolenia pracowników i pracodawców po prostu wymaga. Pozwala to na lepsze zrozumienie wzajemnych praw i obowiązków, co pozwoli na unikanie niepotrzebnych nieporozumień.