Część zmian zwalnia pracodawcę od wcześniej obowiązujących powinności, ale za to może niekorzystnie wpływać na pracowników. Część zmian okaże się lepsza właśnie dla zatrudnionych, a z pewnością będzie mniej korzystna dla pracodawców.
Trudno jest zadowolić obie strony i znaleźć odpowiedni kompromis. Jakie zmiany nastąpiły, jak się do nich ustosunkować, czy musimy zmieniać coś w naszej firmie, czy też powinniśmy pozostawić wszystko bez zmian?
Szkolenia prawa pracy odpowiedzą na te oraz inne pytania, na które odpowiedzi oczekują próbujący się odnaleźć w nowej rzeczywistości prawnej prawnicy. Wśród przepisów, które uległy zmianie, należy wymienić przede wszystkim możliwość wprowadzania regulaminów pracy, które niekoniecznie muszą obowiązywać Twoją firmę.
Innym przykładem jest możliwość zakładania i korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Najnowsze przepisy również przewidują brak konieczności zakładania takiego funduszu, innym pozostawia możliwość wyboru, a niektórzy będą musieli wystosować odpowiedni wniosek i taki fundusz założyć. Kolejna zmiana dotyczy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę – pracownik będzie mógł skorzystać z tej możliwości w przedłużonym niż obowiązywało to do tej pory okresie.
Następną zmianą jest możliwość zażądania od pracodawcy danych o niekaralności pracownika. Tym razem każdy, kto tylko ma zamiar objąć stanowisko, na którym obowiązuje wymóg niekaralności, będzie z dużą dozą prawdopodobieństwa musiał dostarczyć te dane do swojego pracodawcy. Zmienia się także obowiązek wydawania świadectw pracy pracownika przez pracodawcę, zwłaszcza jeśli zatrudniony przepracował dłuższe okresy czasu niż rok.
W tej sytuacji, jeśli pracownik będzie chciał zakończyć pracę w sierpniu tego roku po 7 latach pracy, pracodawca musi udokumentować każdy poszczególny okres pracy pracownika.