Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę?
Umowy o pracę stanowią najbardziej pożądany przez pracownika rodzaj zatrudnienia. Gwarantują one również bezpieczeństwo pracodawcy - wiążą się choćby z koniecznością wystosowania odpowiedniego okresu wypowiedzenia, który określany jest przez Kodeks Pracy. Jednak na co należy zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy o pracę, by uniknąć nieporozumień?
Elementy umowy o pracy
Umowa o pracę musi zawierać kilka ważnych elementów, które są charakterystyczne dla tego rodzaju zatrudnienia. Są to:
- charakterystyka (nazwa) stanowiska pracy,
- wykaz obowiązków pracownika,
- miejsce i czas pracy,
- wynagrodzenie za pracę (w tym również prowizje.
Choć zwykle umowę o pracę podpisuje się z osobami, które pracują w stałych godzinach i jednym miejscu, umowa o pracę może regulować również możliwość częściowej pracy zdalnej czy wyjazdy służbowe.
Często zawierane są również elementy, które nie są obowiązkowe, a które narzucone są z góry na pracodawcę przez Kodeks Pracy - okres wypowiedzenia czy wymiar urlopu wypoczynkowego. Należy pamiętać jednak, że pracodawca (lub dział kadrowy) powinien poinformować pracownika o tych aspektach pracy.
Dokumenty niezbędne do podpisania umowy o pracę
Pracodawca powinien również pamiętać o konieczności powiadomienia przyszłego pracownika odnośnie dostarczenia dokumentów, które są niezbędne do podpisania umowy o pracę. Są to zarówno aktualne badania lekarskie, które umożliwiają bezpieczne wykonywanie obowiązków, jak i przeszłe świadectwa pracy czy dyplomy ukończenia szkół wyższych.
Wymagane dokumenty są niezbędne do zawarcia umowy o pracę oraz do rozliczania wysokości urlopu wypoczynkowego. Z pewnością przydatne będzie dobre szkolenie prawo pracy wciąż się zmienia, przez co osoby zajmujące się zatrudnianiem nowych pracowników powinny aktualizować swoją wiedzę.
Jeśli chodzi o Kodeks Pracy szkolenia pomagają usystematyzować wszystkie aspekty związane z zawieraniem umów o pracę: dowiemy się na nich m. in. w jaki sposób tworzyć wzory umów o pracę, rozliczać nadgodziny lub naliczać urlopy.