Kto zajmuje się kontrolą bezpieczeństwa w laboratorium medycznym?
Laboratorium medyczne to wyjątkowo specyficzne warunki pracy. Przede wszystkim bowiem konieczne tu jest zachowanie naprawdę wysokiego stopnia bezpieczeństwa, inaczej niestety możemy doprowadzić do poważnej katastrofy.

Kto zajmuje się kontrolą bezpieczeństwa w laboratorium medycznym?
Laboratorium medyczne to wyjątkowo specyficzne warunki pracy. Przede wszystkim bowiem konieczne tu jest zachowanie naprawdę wysokiego stopnia bezpieczeństwa, inaczej niestety możemy doprowadzić do poważnej katastrofy, w postaci wypuszczenia na rynek niebezpiecznych dla zdrowia kosmetyków.
Zasadniczo taka konsekwencja nie tylko zagroziłaby poważnie wielu osobom, lecz również w zasadzie oznaczałaby upadek danego laboratorium i firm. Dlatego też ocena bezpieczeństwa kosmetyków powinna być w zasadzie nadrzędną kwestią.
Bezpieczeństwo w laboratorium medycznym
Kto w zasadzie jednak dba o takie bezpieczeństwo w laboratorium? Przede wszystkim będzie to dział kontroli i jakości. Pracujące tam osoby sprawdzają bezpieczeństwo kosmetyków na w zasadzie absolutnie każdym etapie ich produkcji. I tu należy podkreślić jedną, bardzo ważną sprawę.
Mianowicie kosmetyki podlegają kontroli nie tylko i wyłącznie pod koniec całego procesu, lecz także na każdym etapie. Inne postępowanie może nie tylko doprowadzić do niewykrycia poważnych zanieczyszczeń i wad, lecz również niestety do poważnych strat finansowych firmy. Wiadomo – zawsze lepiej przerwać produkcie na pewnym etapie niż później musieć wycofywać całe partie materiału…
Metody stosowane w analizie jakości
Wracając jednak do kwestii bezpieczeństwa w wytwarzaniu kosmetyków.. Jakie w zasadzie mamy tutaj metody, które nam ją umożliwią? Przede wszystkim będzie spektroskopia bliskiej podczerwieni. Ten test ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularny z uwagi przede wszystkim na swój naprawdę niski koszt wytwarzania.
Ponadto stosowana jest ocena bezpieczeństwa kosmetyków – test ochrony przeciwdrobnoustrojowej. Test ten nazywany jest inaczej testem konserwacji i doskonale nadaje się do wszelkiego rodzaju analiz, czy drobnoustroje nie zaczną się niekontrolowanie namnażać w danym kosmetyku.
Czy to wszystkie testy? Oczywiście, że nie. Powyżej bowiem przedstawiono jedynie te najbardziej znane, niemniej jednak Dział kontroli i jakości ma jeszcze dużo innych do swojej dyspozycji…
ODCHYLENIA W PROCESIE WYTWARZANIA, DZIAŁANIA CAPA, WYNIKI OOX
Odchylenia w procesie wytwarzania – wykorzystanie metod analizy ryzyka. Zdefiniowanie działań korygujących i zapobiegawczych (CAPA). Wyniki OOX – OOS, OOL, OOT – postępowanie z wynikami…OCENA BEZPIECZEŃSTWA KOSMETYKÓW – TEORIA I PRAKTYCZNE ROZWIĄZANIA
Celem warsztatów jest praktyczne prześledzenie aktualnych zapisów prawnych oraz wymagań dotyczących bezpieczeństwa produktów kosmetycznych.- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej