Jakie zasady regulują wypłacenie świadczenia urlopowego?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, to pojęcie dla niektórych brzmi zupełnie obco. Warto wiedzieć, że nie każdy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby na terenie własnego zakładu pracy zorganizował taki fundusz.

Gamma - Jakie zasady regulują wypłacenie świadczenia urlopowego?


Jakie zasady regulują wypłacenie świadczenia urlopowego?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych, to pojęcie dla niektórych brzmi zupełnie obco. Warto wiedzieć, że nie każdy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby na terenie własnego zakładu pracy zorganizował taki fundusz.

Ustawa o ZFŚS zobowiązuje do tego jedynie pracodawców, którzy na początku roku kalendarzowego zatrudniają przynajmniej pięćdziesiąt osób, w przeliczeniu na pełne etaty. Każdy, kto zatrudnia mniejszą ilość osób nie musi tworzyć funduszu, wyjątek stanowią budżetowe jednostki samorządowe, w których fundusz jest obligatoryjny bez względu na to ile osób jest zatrudnionych.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany pogłębieniem wiedzy z zakresu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, to powinien wybrać się na szkolenie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 2016.

Świadczenia urlopowe - jak się je wypłaca?

Świadczenia urlopowe należą się wszystkim pracownikom danego zakładu, niezależnie od tego jakiej wysokości wynagrodzenie pobierają. Nie jest to bowiem świadczenie o charakterze socjalnym, które by miało wspierać wyłącznie tych najbiedniejszych pracowników.

Przy wypłacie świadczenia urlopowego bierze się pod uwagę jedynie fakt zatrudnienia, nie jest istotna sytuacja zdrowotna, materialna czy rodzinna pracownika. Prawo do otrzymania świadczenia urlopowego przysługuje każdemu pracownikowi, który w danym roku kalendarzowym skorzystał z urlopu trwającego przynajmniej czternaście dni. Na te dwa tygodnie nie muszą jednak składać się wyłącznie dni z urlopu. Przykładowo, jeżeli pracownik wziął 11 dni urlopu a w międzyczasie wypadły święta, to wliczają się one w ten okres.

Na jakiej wysokości wypłatę świadczenia mogą liczyć pracownicy?

Wysokość świadczenia urlopowego została przepisami prawa określona tylko z jednej strony. Nie została bowiem wskazana minimalna jego wartość, a jedynie maksymalna. Maksymalny dodatek urlopowy może wynosić tyle, co odpis na fundusz socjalny. W obecnym roku kalendarzowym jest to nieco ponad tysiąc dwieście złotych biorąc pod uwagę to, że pracownik jest zatrudniony w normalnych warunkach.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza