Jakie są zasady akredytacji laboratoriów?
Każde laboratorium, jeśli chce, aby przedstawiane przez niego wyniki pochodzące z testowanych produktów były brane pod uwagę przez nawet najbardziej wymagających konsumentów i producentów, powinno zadbać o akredytację.
Akredytacja jest procesem wprowadzania odpowiedniego systemu kontroli jakości za pomocą stałego monitorowania miarodajności wyników badań. Szkolenia laboratorium pomagają pracownikom uzupełniać na bieżąco swoją wiedzę i przez podnoszenie kwalifikacji osób zatrudnionych - laboratorium podnosi swoje kwalifikacje w tym samym zakresie.
Wszelkie informacje pozyskiwane podczas takich szkoleń podlegają kontroli podczas audytów - zewnętrznych lub wewnętrznych - wtedy przebiega proces walidacja szkolenia.
Jest to istotne, aby upewnić się, że wszystkie procedury mają w laboratorium miejsce, że wszystkie czynności są przedsięwzięte, aby proces testowania przeszedł bez zakłóceń i dostarczył odpowiednych danych zebranych w rzetelny sposób i zgromadzonych należycie w postaci raportów, przesyłanych później do klientów.
Zarówno klienci laboratoriów, jak i konsumenci produktów, bardziej ufają w testy potwierdzone certyfikatami stwierdzającymi przyjęcie i zalecanie się do wymagań kontrolowanych przepisami europejskimi i polskimi. Zazwyczaj produkty opatrzone certyfikatem zdobywają większe zaufanie na rynku i są częściej wybierane przez klientów.
Aby zdobyć akredytację, nie wystarczy tylko raz przejść audytu - co więcej, należy wprowadzić swoje własne audyty wewnętrzne, aby okresowo upewniać się, że wszystkie założenia spełniania potrzebnych norm są realizowane.
Pod pojęciem akredytacji w Polsce uważa się uznanie kompetencji jednostki ocenianej do wykonywania określonych działań zgodnie z wymaganiami i warunkami określonymi przez polskie normy. Tym samym, laboratoria bez akredytacji nie są uprawnione do pewnych działań, przez co testowanie przez nich produktu może być znacznie ograniczone. Klienci powinni korzystać tylko ze sprawdzonych laboratoriów, cieszących się dobrą reputacją i akredytacją.