Jakie są metody sprawdzania bezpieczeństwa wyrobów medycznych?
Wyroby medyczne to bardzo szeroki worek. Praktycznie znajduje się w nim wszystko to, co nie jest lekiem ani suplementem diety. Oczywiście w związku z tym wyroby medycznie nie podlegają tak bardzo surowym wymaganiom klinicznym jak leki, niemniej jednak ich bezpieczeństwo i jakość muszą być także odpowiednio sprawdzone. W jaki sposób?
Bezpieczeństwo wyrobów medycznych
Oczywiście na wstępie warto zaznaczyć, że zasadniczo wyroby medyczne będą podlegały różnym testom i innej formie kontroli. Przykładowo wyrobem medycznym jest także orteza, a tu siłą rzeczy podlega ona innej ocenie niż krem albo kosmetyki. Poniżej zostaną właśnie przedstawione testy mające na celu ocenę raczej jakości wyrobów medycznych w formie kosmetyków leczniczych itp. Co zatem możemy tutaj wykonać?
Spektroskopia bliskiej podczerwieni - wyjątkowa metoda!
Ostatnio coraz bardziej popularną formą analizy jakościowej kosmetyków staje się własnie spektroskopia bliskiej podczerwieni. Czym ona takim szczególnym się wyróżnia? Przede wszystkim bez żadnego problemu analizie podlegają nawet spore ilości kosmetyku. Jest to bowiem analiza bardzo łatwa do przeprowadzenia.
Co więcej - nie zajmuje ona w zasadzie dużo czasu, ponieważ próbek nie trzeba w żaden sposób przygotowywać, a co najważniejsze - taka ocena bezpieczeństwa kosmetyków jest zupełnie w zasadzie nieinwazyjna. Zasadniczo chodzi tu bowiem o to, że wykonanie jej w żaden sposób nie wpływa na właściwości kosmetyku i nie zmienia ich. Dodatkowo jest to metoda relatywnie tania - słowem opłaca się!
Test ochrony przeciwdrobnoustrojowej - prawdziwy standard
Dodatkowo zawsze stosowany jest test ochrony przeciwdrobnoustrojowej nazywany także testem konserwacji. Zasadniczo test ten ma na celu ocenę, czy na pewno wszystko zostało dobrze zabezpieczone i czy nic w żaden sposób się nie będzie marnowało, ani czy nie dojdzie do niekontrolowanego namnażania się drobnoustrojów w danym kosmetyku, co oczywiście poważnie obniżyłoby jakość oraz bezpieczeństwo jego, do czego dopuścić nie można.