Jak zatrudnić pracownika ze wschodu?
Na zmieniający się dynamicznie rynek pracy w Polsce w ostatnich latach ma wpływ wiele różnych czynników. Nowe regulacje prawne, sytuacja gospodarcza kraju oraz rosnący postęp technologiczny, to niektóre z czynników, mające wpływ na to, jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy.
W minionym roku pracodawcy musieli zmierzyć się nie tylko z poszukiwaniem i zatrudnieniem odpowiednich pracowników, ale również z zatrzymywaniem ich w firmach na dłużej. W 2018 roku pracodawcy mieli duży problem z uzupełnieniem kadr pracowniczych rodzimymi pracownikami. Głównym powodem tego zjawiska jest zwiększający się bardziej niż w innych krajach naszego regionu procent osób nie decydujących się na podjęcie pracy ze względu na opiekę nad dziećmi oraz tym, iż na rynku są również osoby długotrwale bezrobotne, które nie posiadają wymaganych umiejętności zawodowych lub po prostu nie są zainteresowane podjęciem jakiejkolwiek pracy.
Ponadto obecna sytuacja demograficzna, czyli starzenie się społeczeństwa i niska dzietność powodują, iż pozyskiwanie rodzimych pracowników stało się dosyć trudne a czasami niemożliwe. W związku z tym wzrosła potrzeba zatrudniania pracowników ze Wschodu. Ze względu na bardzo niską izolacją językową i kulturową Polska stanowi bardzo atrakcyjne miejsce dla migracji zarobkowej dla pracowników ze Wschodu. Ponadto bliskość geograficzną naszego kraju, umożliwia obcokrajowcom łatwiejszy kontakt ze swoimi rodzinami. Zatrudnienie obcokrajowców to niełatwe zadanie dla firm.
Zatrudnienie to wiąże się z koniecznością dopełnienia dodatkowych formalności. Pozo wiedzą zdobytą przez pracowników działów personalnych na tradycyjnym szkoleniu prawo pracy muszą oni pogłębić widzę w kwestii zatrudniania cudzoziemców. Obecnie na rynku jest oferowane wiele szkoleń z tej tematyki. Są one dedykowane dla wszystkich, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się zatrudnianiem cudzoziemców z Unii Europejskiej i spoza Unii. Szkolenie takie skierowane jest przede wszystkim do kadry zarządzającej, specjalistów HR, pracowników biur rachunkowych oraz innych pracowników, którzy zajmują się zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce.
Zatrudnianie cudzoziemców szkolenie zapewne pozwoli zdobyć, poszerzyć i usystematyzować wiedzę w zakresie zatrudniania, opodatkowania i ubezpieczania cudzoziemców w Polsce. Uczestnicy szkolenia uzyskują wiedzę, której stosowanie w codziennej praktyce pozwoli uniknąć problemów z organami zatrudnienia, organami podatkowymi i ZUS. Podczas szkolenia omówione są przepisy regulujące kwestie przyjazdu i pobytu cudzoziemców w Polsce. Ponadto przedstawiana jest kwestia podejmowania przez cudzoziemców pracy czyli zagadnienia dotyczące uzyskiwanie zezwolenia na pracę oraz przypadki gdy nie jest ono wymagane.
Prezentowane są również zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych w Polsce przez cudzoziemców i za granicą przez Polaków, omówione zostają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i krajowe przepisy podatkowe a także przepisy dotyczące koordynacji ubezpieczeń społecznych w Unii Europejskiej. Podczas szkolenia zazwyczaj zaprezentowane są również projektowane zmiany, które przewiduje nowelizacja ustawy o cudzoziemcach w zakresie pobytu i zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Po zakończeniu szkolenia uczestnicy posiadają wiedzę niezbędne do prawidłowego zatrudnienia cudzoziemca, rozliczania jego wynagrodzenia, zgłoszenia do ubezpieczeń i naliczania podatku dochodowego z wynagrodzenia cudzoziemca. W otrzymanym materiale szkoleniowym znajdują praktyczne porady, dotyczące zatrudniania Ukraińców i obywateli krajów zza wschodniej granicy, obywateli Unii Europejskiej, oddelegowania itp.
Jak wiadomo obecnie mamy rynek pracownika. W przedsiębiorstwach luka kadrowa pogłębia się nadal. W wielu branżach kandydaci do pracy dyktują warunki zatrudnienia, a cierpiący na brak wykwalifikowanych pracowników przedsiębiorcy muszą godzić się na ich zasady gry. Firmy w dalszym ciągu mają problem z zapełnieniem wszystkich wakatów, zwłaszcza pracownikami z Polski.
Dlatego, też zapotrzebowanie na szkolenie zatrudnianie cudzoziemców w Polsce pobyt zapewne się nie zmniejszy.