Jak prawidłowo utworzyć fundusz świadczeń socjalnych?
Wszelkie kwestie dotyczące tworzenia oraz funkcjonowania Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych określa specjalna ustawa. Zostały w niej zawarte wszelkie informacje na ten temat. Jednak jak to jest w przypadku większości aktów prawnych, została ona napisana językiem, który nie dla wszystkich osób jest zrozumiały.
Jeżeli ktoś mimo starań nie może samodzielnie przebić się przez skomplikowane zapisy ustawowe, a chce bądź musi szczegółowo zapoznać się z zasadami organizowana Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych to może skorzystać z nieocenionej pomocy jaką jest szkolenie zakładowy fundusz świadczeń socjalnych 2016.
W trakcie kilkugodzinnego szkolenia poruszone zostaną wszystkie najważniejsze kwestie związane z tym tematem.
Kto ma obowiązek utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych?
Jak można dowiedzieć się z zapisów ustawowych, do utworzenia ZFŚS zostały zobligowane wszystkie zakłady pracy, w których na dzień pierwszego stycznia roku kalendarzowego zatrudniona jest określona liczba osób, a także wszystkie samorządowe jednostki budżetowe bez względu na to, ile osób w nich pracuje.
Wszyscy pracownicy zatrudniający mniej osób nie są zobowiązani do tworzenia Zakładowych Funduszy Świadczeń Socjalnych, ale jeżeli chcą to uczynić to nic nie stoi na przeszkodzie. Tacy pracodawcy mogą też swoim pracownikom wypłacać świadczenia urlopowe.
Jaki jest sposób finansowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?
Podobnie jak zasady tworzenia, tak samo zasady finansowania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych zostały w szczegółowy sposób określone przez przepisy prawa. Fundusz finansowany jest z corocznego odpisu.
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych zawiera szczegółowe informacje w tej sprawie. Zasady tworzenia, funkcjonowania i finansowania ZFŚS są dosyć skomplikowane, zwłaszcza dla osoby, która nie jest biegła w skomplikowanych przepisach prawa. Kodeks pracy szkolenia pomogą zrozumieć tę zawiłą kwestię.