Incoterms 2010 to aktualnie najnowsza i obowiązująca wersja zasad incoterms, dostosowana do aktualnych potrzeb rynku transportowego, jak i możliwości technologicznych. Aktualizacja ta w przypadku Polski, zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2011, zmieniając aktualne warunki Incoterms 2000. Doprowadziło to m. in. do zmiany ilości formuł z 13 do 11, jak i podzielenia ich na dwie główne grupy tj. pierwszą dotyczącą wszystkich rodzajów transportu, oraz druga dotyczącą tylko transportu morskiego.
Jeśli chodzi o różnice, to zostały wymazane 4 formuły i zastąpione nowymi. Mowa tutaj o DAF – która odpowiadała na to, że sprzedający musiał dostarczyć produkt do granicy; DES – mówiący o tym, że sprzedający musiał dostarczyć produkt na statek stojący w porcie, DEQ – prowadząca do transportu do danego nabrzeża, oraz DDU zapewniająca dostarczenie produktu do miejsca przeznaczenia.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Aktualne informacje o najnowszej wersji Incoterms® 2010 oraz nową klasyfikację reguł i terminów poznasz na szkoleniu INCOTERMS 2010
Szkolenie bazuje na następujących obszarach merytorycznych:
- incoterms 2010
- szkolenie incoterms
- reguły incoterms 2010
- formuły handlowe incoterms
- formuły handlowe incoterms 2010
Zostały one zastąpione nowymi tj. DAP i DAT. Cała zmiana wynikała z wprowadzenia usprawnienia w transporcie morskim, jak i innych formach transportu, a wprowadzenie podziału na grupy wymusiło modyfikację niektórych formuł. Nowelizacja zasad incoterms 2010 roku doprowadziła także do kilku innych zmian.
Mowa tutaj o możliwości stosowania dokumentów w formie elektronicznej, co znacząco usprawnia transport jak i działania handlowe. Należy jednakże pamiętać, że zasady jakie narzuca incoterms nie są obowiązkowe, a stosowanie ich jest dobrowolne. Ponadto nowelizacja nie likwiduje wersji incoterms z 2000 roku, dlatego tez podczas prowadzenia umów handlowych warto zaznaczyć, zgodnie z jaką wersją są wykorzystywane formuły. Dzięki takiemu podejściu zachowamy odpowiednie bezpieczeństwo i zminimalizujemy ryzyko pomyłki. Nowością jest także możliwość stosowania odmian formuł transportowych.
Mowa tutaj o sytuacji, gdy istnieje konieczność dopasowania formuły do swoich potrzeb, czy też potrzeb klienta. W takich przypadkach kluczowe jest wyraźne zaznaczenie, że w stosowanej formule wprowadzamy zmiany. Można tego dokonać poprzez dopisania do umowy przy nazwie formuły odpowiedniej informacji słownej.