Służebność przesyłu - najważniejsze informacje.
Wola unormowania stanu prawnego sieci przesyłowych stała się przesłanką dla ustanowienia pojęcia służebności przesyłu w dniu 3 sierpnia 2008 roku, co wynikało z niejasnej sytuacji w polskim prawodawstwie obejmującej kwestii obecności nieruchomości przesyłowych w obrębie nieruchomości, służących w myśl artykułu 49. Kodeku Cywilnego do transportu płynów, gazów, energii elektrycznej. Zgodnie z definicją i zamysłem prawnym, służebność przesyłu ma umożliwiać obciążenie nieruchomości na rzecz przedsiębiorstwa mającego w posiadaniu wyżej wymienione urządzenia przesyłowe, lub też planującego wybudowanie urządzeń przesyłowych.
Właściciel nieruchomości obciążającej (sieci energetycznej) może korzystać w zdefiniowanym zakresie z obciążonej służebnością przesyłu nieruchomości.
Odpowiednie szkolenia prawo budowlane precyzują dokładnie kwestie ustanowienia służebności oraz odnoszą się na bieżąco do orzeczeń Sądu Najwyższego w sprawie interpretacji artykułów od 285 do 305 K. C.
Służebność przesyłu może powstać w następujący sposób:
- Na drodze umowy
- Z mocy orzeczenia sądowego
- Drogą zasiedzenia
Z praktycznego punktu widzenia, należy rozważyć kwestie możliwości ustanowienia służebności przesyłu w sytuacji, gdy przez daną nieruchomość przebiega infrastruktura przesyłowa, do której zaliczyć można:
- Sieci energetyczne
- Gazociągi i rurociągi
- Instalacje wodno-kanalizacyjne
- Wodociągi
Właściciel nieruchomości lub też osoba będąca uprawioną z tytułu wieczystego użytkowania może oczekiwać od przedsiębiorstwa, do którego należy infrastruktura przesyłowa (słupy, rury, stacje transformatorowe, linie energetyczne, przepompownie, skrzynki energetyczne), ustanowienia służebności przesyłu. Prawo to także działa w drugą stronę: przedsiębiorca może wnioskować do właściciela nieruchomości o ustanowienie tejże.
Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich:
Wybierz nasze szkolenia.
Konsekwencją ustanowienia służebności przesyłu jest wpis w księdze wieczystej, potwierdzający prawa przedsiębiorstwa do obciążenia nieruchomości oraz prawa właściciela/dzierżawcy nieruchomości do uzyskiwania stosownych świadczeń finansowych z tytułu istniejącej służebności.
UWAGA! Sam proces ustalania służebności i niejasności prawne obejmujące rzeczowe prawa ograniczone dobrze tłumaczą szkolenia służebność przesyłu i inne kursy z zakresu prawa cywilnego!