Czy zfśs jest obowiązkowy?
Zasady tworzenia oraz administrowania środkami ZFŚS określa ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Zgodnie z przepisami fundusz ten przeznaczony jest na finansowanie działalności socjalnej. Czy zatem tworzenie tego funduszu jest obowiązkowe?
Do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych zobowiązani są pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, bez względu na ilość zatrudnianych pracowników.
W celu zrozumienia zasad tworzenia ZFŚS najlepiej zapisać się na zfśs szkolenie albo szkolenie z kpa, na którym również zostaną zasygnalizowane informacje w tej kwestii. Wykładowca szczegółowo analizuje art. 3 ustawy.
Zgodnie z przepisami pracodawca zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, nie ma możliwości dokonania wyboru między tworzeniem ZFŚS a wypłatą świadczenia urlopowego. Zasadniczo jest on zobowiązany tworzyć ten fundusz, chyba że z niego zrezygnuje w trybie ustalonym w ustawie.
Owe świadczenie w rozumieniu ustawy o ZFŚS mogą wypłacać pracodawcy spoza sfery budżetowej, zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Stanowi tak art. 3 ust. 3 wskazanej wyżej ustawy.
Pracodawcy o takiej liczbie zatrudnionych pracowników mogą tworzyć fundusz lub wypłacać świadczenie urlopowe. Mogą również zrezygnować z jego tworzenia czy wypłaty świadczenia urlopowego, przy spełnieniu warunków zawartych w odpowiednich przepisach.
Procedura rezygnacji z tworzenia ZFŚS zależy od liczby pracowników zatrudnionych w firmie. W celu poznania procedur pozwalających na rezygnację z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zasad wprowadzeniu stosownych zapisów o jego nietworzeniu w aktach wewnątrzzakładowych warto odbyć zfśs szkolenie albo szkolenie z kpa, które dedykowane jest dla pracowników działów personalnych i finansowych.
Należy pamiętać, iż decyzja o nietworzeniu funduszu skutkuje zaprzestaniem naliczania i odprowadzania odpisów a faktycznie fundusz przestanie działać po wydatkowaniu wszystkich dotychczas zgromadzonych środków na działalność socjalną.