Czego dowiemy się z art. 104 kpa?
Kodeks postępowania administracyjnego zawiera wszelkie wytyczne odnośnie różnego rodzaju postępowań w administracji - to rzecz dosyć oczywista. Czy jednak warto znać taki kodeks? Oczywiście może nie w stu procentach, jednak pewne ogólne informacje naprawdę warto poznać. Jak będą się one prezentowały?
Szkolenie z kpa
Otóż zostaną one w sposób przystępny i z naciskiem na ich praktyczne zastosowanie, przekazane za specjalnym szkoleniu z kodeksu postępowania administracyjnego. Warto zainwestować w takie szkolenie kpa, ponieważ dzięki niemu znacznie lepiej będziemy się poruszać w gąszczu wszelkich administracyjnych kwestii.
Przynajmniej jedna osoba w firmie powinna mieć dość sporą wiedzę na temat, jak załatwiać nawet proste sprawy i w jaki sposób odczytywać wszelkie postępowania i decyzje. Warto przy okazji zainwestować także w szkolenie ceny transferowe oraz w szkolenie analiza ryzyka, ponieważ dzisiaj są to dwa całkiem istotne tematy.
Czego dowiemy się z art. 104 kpa?
Wracając jednak do zasadniczej kwestii... co takiego jest w tym 104 artykule? Otóż odnosi się od zasadniczo do decyzji i jest całkiem krótkim artykułem. Mówi tylko o tym, że organ administracji publicznej rozstrzyga sprawę wydając decyzję.
Oznacza to ni mniej ni więcej właśnie to, że generalnie nawet jeśli decyzja jest odmowna albo organ zdecydował, że nie może z różnych przyczyn podjąć się danej sprawy, to musi wydać odpowiednią decyzję, odpowiednie pismo motywujące i uzasadniające.
Chyba że przepisy stanowią w danym miejscu inaczej. Dalej, artykuł ten odnosi się do tego, że sprawa musi być jakoś zakończona, przy czym decyzja może być wydana zarówno do części, jak i do całości albo sprawa w jakiś inny sposób musi zostać zamknięta.
Czy daje nam to jakąś wiedzę? Oczywiście, że tak. Ten fragment bowiem jasno mówi nam, że jeśli jakaś sprawa trafia do organu administracji publicznej, to ów organ koniecznie musi się z nią zapoznać i jeśli nie rozstrzygnie jej albo nie będzie się mógł nią zająć, to musi podać stosowne ku temu uzasadnienie.