Co zrobić gdy pracodawca nie przestrzega prawa?
Złamanie praw pracowniczych może zdarzyć się każdemu pracownikowi – to tylko jeden z powodów, dla którego warto znać podstawy prawa pracy. Choć pracownicy coraz częściej znają swoje przywileje, wciąż pojawiają się pracodawcy, którzy nie do końca przestrzegają prawa.

Co zrobić gdy pracodawca nie przestrzega prawa?
Złamanie praw pracowniczych może zdarzyć się każdemu pracownikowi – to tylko jeden z powodów, dla którego warto znać podstawy prawa pracy. Choć pracownicy coraz częściej znają swoje przywileje, wciąż pojawiają się pracodawcy, którzy nie do końca przestrzegają prawa. Co zrobić w przypadku, gdy spotka nas niesprawiedliwe złamanie naszych praw?
Gdzie możemy znaleźć pomoc?
Organem, który zajmuje się przestrzeganiem prawa pracy, jest PIP – Państwowa Inspekcja Pracy. Jest ona odpowiedzialna za kontrolowanie przedsiębiorstw oraz pomoc pracownikom w przypadku braku respektowania prawa przez pracodawców.
To również organ, do którego może zgłosić się każdy po pomoc – Państwowa Inspekcja Pracy gwarantuje anonimowość zgłoszenia, a następnie rozpoczyna kontrolę przedsiębiorstwa pod względem respektowania założeń Kodeksu Pracy.
W przypadku bardzo rażących nadużyć ze strony pracodawcy możemy zgłosić się bezpośrednio do Sądu. To rozwiązanie jednak obarczone jest ryzykiem, które wynika przede wszystkim z niewielkiej świadomości pracowników na temat konkretnych rozporządzeń i ustaw.
Jak się zabezpieczyć przed łamaniem prawa?
Świadomość swoich praw i obowiązków jest największym gwarantem dotrzymania założeń umowy przez pracodawcę. Pracownik przede wszystkim powinien znać kodeks pracy szkolenia dla osób indywidualnych mogą w dużym stopniu pomóc zdobyć konkretną wiedzę oraz poznać wykładnię, którą stosują sądy pracy w przypadku sporów.
Jeśli chodzi o szkolenie Prawo Pracy, wśród bogatej oferty firm edukacyjnych znajdziemy zarówno profesjonalne kursy przeznaczone dla osób pracujących w działach kadrowych, jak i szkolenia dla samych pracowników. Kursy te obejmują podstawowe założenia prawa pracy oraz skupiają się przede wszystkim na samym pracowniku, jego obowiązkach i przywilejach, które wynikają z postanowień prawnych.
W końcu to, że nieznajomość prawa szkodzi, wie każdy – w przypadku pracowników, którzy nie znają podstawowych założeń Kodeksu Pracy, może dochodzić częściej do nadużyć, których sami nie będą świadomi.
- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej