Co się zmieniło w prawie budowlanym ?
Prawo budowlane na przestrzeni lat ulegało sporej ilości zmianom. Wprowadzano nowe ustawy, zmieniano już działające oraz zmieniano wymagania ich dotyczące.
Spowodowane jest to tym, że zmieniają się nie tylko ustawy w państwie ale również wytyczne Unijne i my jako państwo musimy tych wytycznych przestrzegać i się do nich podporządkowywać.
W 2018 również wprowadzone zostały pewne zmiany w tej dziedzinie. Dokładnie 22 sierpnia weszła w życie specustawa mieszkaniowa która ingeruje w obecne prawo budowlane.
Pierwsza z wprowadzonych zmian dotyczy osób niepełnosprawnych. W kilku artykułach zostało określone jak są rozumiane te osoby na podstawie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.
Ogólnie ujmując w myśl tej ustawy określono, że podczas projektowania domów wielorodzinnych muszą zostać zaprojektowane mieszkania przeznaczone dla niepełnosprawnych. Ustawa nie określa jednak ile takowych mieszkań maiło by być.
Jest to rodzaj zrozumienia konieczności podania ręki w stronę niepełnosprawnych którzy mają problemy w codziennym życiu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Kolejne zmiany wprowadzone 22 sierpnia dotyczą odstępstw od projektów i regulują nie rozstrzygnięte z 1 stycznia 2017 roku kwestie.
Kolejne zmiany dotyczą uchylenia warunków technicznych. Ustawa ta określa jakie warunki techniczne powinny spełniać obiekty budowlane, jakie muszą być warunki użytkowania danego obiektu.
Ustawa ta wpływa na to jaki jest szczegółowy zakres i forma projektu oraz jakie są warunki geotechniczne do budowy danego obiektu. Rozporządzenia te zostaną jednak uchylone w 2021 roku.
Jest to jedna z wielu wprowadzonych ostatnio zmian w prawie budowlanym. W 2017 bowiem wprowadzono również zmiany w lokalizowaniu budynków na działce budowlanej oraz ich rozmiarów.
Zmiany w ustawach mają swoich zwolenników jak i przeciwników.
Oczywiście każdy z nich ma odrobinę racji w swoich poglądach. Jednak częste zmiany prowadzą do pewnego rodzaju zamętu zarówno wśród osób zainteresowanych jak i samych urzędników. Czy są potrzebne ? Na to pytania nie da się jednoznacznie odpowiedzieć.