Co prawo energetyczne mówi o służebności przesyłu?
Służebność przesyłu to bardzo ważne zagadnienie zarówno dla firm oraz różnego rodzaju zakładów przemysłowych, jak i osób, których dane zagadnienie bezpośrednio dotyczy. Co dokładniej warto wiedzieć na temat służebności przesyłu? Co prawo energetyczne mówi na ten temat? Co to w ogóle jest ta służebność przesyłu?
Czym jest służebność przemysłowa i przesyłu?
Generalnie kwestia wydaje się dość prosta. Zasadniczo bowiem chodzi o to, że w zasadzie żadne przedsiębiorstwo ani zakład przemysłowy, hala produkcyjna albo fabryka nie są w stanie zapewnić sobie wszystkiego same na własnym terenie. Muszą być podprowadzone drogi, zapewniona woda, prąd. Siłą rzeczy, wszelkie urządzenia do przesyłu energii, wody, drogi itp. znajdują się często na gruntach osób prywatnych.
Służebność odnosi się tu do dwóch, bardzo istotnych kwestii. Przede wszystkim, jeśli jest to absolutnie konieczne do funkcjonowania danej firmy, to właściciel nieruchomości w zasadzie musi się zgodzić na wykorzystanie np. jego drogi itp. Z drugiej jednak strony, ma prawo pobierać za to określoną opłatę. Służebność przesyłu to jest to samo, co służebność przemysłu, jednak odnosi się do kwestii przesyłu energii.
W tym zakresie działa nie tylko Kodeks Cywilny, jak w przypadku zwykłej służebności przemysłu, lecz także dodatkowo Prawo Energetyczne, określając chociażby konieczność regularnej konserwacji urządzeń przesyłu, zasady korzystania z nich itp.
Co zaś się dzieje w momencie, w którym strony nie mogą się dogadać? Otóż wówczas sprawa wchodzi na drogę sądową i eksperci określają, czy dane urządzenie jest konieczne dla istnienia firmy, jakie powinny być zasady jego użytkowania, jakie opłaty itp. Warto jednak podkreślić, że droga sądowa raczej jest niekorzystna z punktu widzenia obu stron.
Szkolenie służebność przesyłu
Dlatego też warto zainwestować w konkretną wiedzę z zakresu służebności przesyłu. Tutaj przyda się zarówno szkolenie prawo energetyczne jak i szkolenie służebność przesyłu. Dzięki nim znacząco poznamy zasady służebności przemysłu i będziemy mogli odpowiednio się do nich ustosunkować tak, aby jak najwięcej zyskać.