Co mówi prawo o obowiązkach i uprawnieniach mistrza?
Mistrz produkcji - to dzisiaj praca, o której coraz więcej się mówi, ponieważ daje realne szanse na całkiem niezłe zarobki. Kim jednak jest w zasadzie ten mistrz produkcji? Jak wyglądają jego obowiązki? Czy powinien on przejść jeszcze jakieś szkolenia? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania...
Kim jest kierownik produkcji i jak przedstawiają się jego obowiązki?
Generalnie jest to osoba, która sprawuje pieczę nad danym odcinkiem produkcji - zarówno pod kątem dbałości o maszyny jak i pracowników tam się znajdujących. Zasadniczo nie ma wymogów prawnych odnośnie danej osoby- firmy zatrudniają, kogo chcą. Jedyne co - taka osoba powinna znać wszelkie normy BHP.
Kim zatem najczęściej są te osoby? Zasadniczo część fabryk na takim stanowisku zatrudnia bardziej inżynierów - oni od razu są w stanie zmaksymalizować efektywność. Inne fabryki jednak stawiają raczej na typowo pojętych brygadzistów - takie osoby raczej zarządzają zespołem ludzi, rozdzielając zadania, rozliczając z pracy, motywując, słuchając skarg i zażaleń.
A nad nimi najczęściej stoi jakiś inżynier, który ma pod sobą kilku takich brygadzistów z zespołami. Wówczas brygadzista ma także obowiązek sprawdzania maszyn i ich oceny pod kątem stanu technicznego, jednak bardziej ocena polega na tym, czy są wydajne czy nie i kiedy wezwać inżyniera.
Szkolenie dla mistrzów - jakie i kiedy?
Teraz pozostaje jeszcze kwestia, czy i kto oraz ewentualnie kiedy powinien zainwestować w szkolenia dla mistrzów produkcji. Otóż powinien się o to postarać ze swojej strony sam inżynier czy też osoba chcąca podjąć takie stanowisko choćby po to, aby właśnie zorientować się dokładniej, jak przedstawia się zakres obowiązków i codzienna praca.
Dalej warto jeszcze rozważyć szkolenie dla brygadzistów w momencie jeśli mamy świetnych kandydatów albo już doskonałych pracowników na tym stanowisku i czujemy, że jeśli podniesiemy trochę ich umiejętności interpersonalne itp, to naprawdę zyskamy już doskonałą atmosferę, bezpieczeństwo i jakość na danym odcinku linii produkcyjnej. Warto jeszcze rozważyć szkolenia dla kierowników z konkretnej pracy właśnie na danym stanowisku.