Bezpieczne kosmetyki – kto tego pilnuje?
W dzisiejszych czasach walka o zachowanie młodzieńczego, pięknego wyglądu stała się nijako nową religią. Nic więc dziwnego, że szeroko rozumiana branża beauty i sprzedaż kosmetyków stanowią istotną gałąź gospodarki. Chcąc zyskać piękny wygląd, zarówno kobiety, jak i panowie, testują wiele kosmetyków.
Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, ze substancje w nich zawarte bezpośrednio oddziaływają na nasz organizm, mogąc być lekiem na nasze bolączki, mogą być także szkodliwe dla naszego zdrowia, jeśli będziemy sięgać po nieodpowiednie produkty.
Dlatego tak ważne jest czytanie składów i sięganie po produkty kosmetyczne ze sprawdzonych źródeł dystrybucji. Dzięki temu zyskamy pewność, że przeszły one stosowną kontrolę jakości, zanim zostały dopuszczone do sprzedaży i zanim trafiły do naszych kosmetyczek.
Również z perspektywy prowadzonej działalności gospodarczej niezwykle istotnym jest, aby wiedzieć jakich formalności należy dopełnić jeśli chcemy bezpiecznie dla naszych potencjalnych klientów i zgodnie z prawem zajmować się produkcją lub dystrybucją kosmetyków.
Pierwszym rodzącym się w naszych głowach pytaniem powinno być: kto zajmuje się kontrolą bezpieczeństwa wyrobów kosmetycznych? Ich kontrolą zajmują się instytucje państwowe takie jak Inspekcja Sanitarna i Inspekcja Handlowa.
Aby sprostać wymogom stawianym przed produktami kosmetycznymi warto zadbać o odpowiednie przeszkolenie ekipy pracującej przy ich produkcji. Hasła takie jak: szkolenia laboratorium, szkolenia kosmetyczne Warszawa nie powinny być nam obce, jeśli chcemy na stałe i z sukcesem zagościć w tej branży.
Warto zadbać także o odpowiedni poziom wiedzy i szkolenia iso 13485, dotyczące norm bezpieczeństwa jakie stawiane są przed wyrobami dopuszczonymi do obiegu w branży medycznej.
ISO 13485 to międzynarodowa norma opisująca wymagania stawiane przed wyrobami medycznymi, których spełnienie ma zagwarantować najwyższą jakość i bezpieczeństwo tych wyrobów. Wiele z jej zapisów może mieć także zastosowanie przy produkcji niektórych wyrobów kosmetycznych.