Szkolenia z zarządzania ryzykiem są bardzo popularna formą szkoleń jaka jest dostępna na rynku polskim. Można na nich pozyskać wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną, która to ma za zadnie pomóc nam w podejmowaniu decyzji w sytuacjach związanych z ryzykiem dla naszego przedsiębiorstwa. Całość zarządzania ryzykiem określa międzynarodowa norma wraz ze swoim polskim odpowiednikiem. W niej zostały wydzielone różne rodzaje ryzyka, w zależności od stopnia kryteriów jakimi się posługujemy.
Idąc tym tropem możemy dostrzec m. in. zarządzanie ryzykiem w jakim liczy się efekt ostateczny. W tym przypadku wyróżniamy ryzyko specyficzne oraz systemowe. Pierwsze z nich jest ściśle związane z obszarem na jakim prowadzimy naszą działalność. Mowa tutaj o dostępności surowców, płynności finansowej jak i całym systemie zarządzania przedsiębiorstwie. Drugie odnosi się do wpływu sił zewnętrznych, które to nie są w pełni zależny (lub wcale nie są zależne) od przedsiębiorstwa.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM W PROJEKCIE
Celem zarządzania ryzykiem w projekcie jest zwiększenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk korzystnych oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk niekorzystnych. Przygotuj się do tego poprzez szkoleni zarządzanie ryzykiem w projekcie.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
W takich sytuacjach zarządzanie ryzykiem ma z zadanie odpowiednie ich przewidywanie oraz przeciwdziałanie im na możliwą skalę. Oczywiście kryteria dzielą zarządzanie ryzykiem także na inne grupy. Można do nich zaliczyć np., ryzyko czyste oraz spekulacyjne. Pierwsze to takie gdzie już nastąpiła szkoda i teraz musimy naprawić jej skutki, drugie zaś ma za zadanie przewidywanie sytuacji szkodliwych i odpowiednie reagowanie na nie.
Oczywiście każdy przedsiębiorca będzie stosował swoje kryteria w przypadku ryzyka, w efekcie czego bardzo trudno jest przyporządkować je do jednej wspólnej grupy. Dla jednych będą liczyły się efekty realizacji danych aspektów związanych z celami taktycznymi, strategicznymi, bądź operacyjnymi. Dla innych zaś liczy się osiągniecie wyników finansowych.
W przypadku drugiej grupy można wyróżnić np. ryzyko finansowe, w której to wiemy co może bezpośrednio zagrażać naszemu wynikowi finansowemu, oraz poza finansowe, w którym to taka wiedza jest nieosiągalna przynajmniej do momentu wydarzenia się sytuacji ryzykownej.