Zarządzanie ryzykiem to teoretyczne podejście do procesu zarządzania ryzykiem. Opiera się ono na kilku normach (międzynarodowej, oraz polskiej), które to regulują różnego rodzaju zadania i działania jakie należy podjąć w celu odpowiedniego doboru sytuacji ryzykownych dla danej działalności. Wyróżniono kilka rodzajów ryzyka i podzielono je pod kątem różnego rodzaju klasyfikacji. Stąd możemy wyróżniać ryzyko czyste lub spekulacyjne.
Pierwsze z nich odnosi się do momentu zaistnienia szkody, w której to już wiemy, jakie są skutki. Drugie zaś służy przewidywaniu skutków jakie może wywołać podjęcie danej sytuacji ryzykownej. Możemy także dzielić ryzyko w inny sposób. Stąd przykładowo jeśli za kryterium stawiamy czas, to wyróżniamy ryzyko operacyjne oraz strategiczne, które to odpowiadają założonym celom na dany czas.
Oczywiście jakby na to nie spojrzeć wszelakiego rodzaju podjęcie ryzyka, może mieć przełożenie w sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Przez co wyróżniono także dwie główne grupy ryzyka skupiające się tylko wokół pieniędzy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
ZARZĄDZANIE RYZYKIEM W PROJEKCIE
Celem zarządzania ryzykiem w projekcie jest zwiększenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk korzystnych oraz zmniejszenie prawdopodobieństwa i skutków wystąpienia ryzyk niekorzystnych. Przygotuj się do tego poprzez szkoleni zarządzanie ryzykiem w projekcie.
Uczestników tego szkolenia interesują się również:
Stąd możemy wyróżnić ryzyko finansowe, którego wpływ może mieć bezpośrednie działania na nasz wynik finansowy, a ponadto możemy określić jaki to będzie wpływ, oraz ryzyko pozafinansowe. W tym przypadku nie mamy pojęcia w jakim stopniu dojdzie do zmiany naszego wyniku finansowego.
Można by się zastanawiać po co więc istnieje tak wiele różnych klasyfikacji? Odpowiedź jest bardzo prosta, są one wynikiem potrzeby pod kątem kategorii jakimi patrzą różne przedsiębiorstwa na ryzyko. Dlatego też gdy dla jednych liczy się wynik finansowy, całość będzie skupiała się wokół niego, mając przy tym na celu jego ochronę i przeciwdziałanie sytuacji ryzykownych.
W drugim przypadku gdy interesuje nas osiągnięcie założonych celów, to będziemy skupiać się tylko wokół nich i za wszelką ceną starać się je ochraniać. Celem procesu zarządzania ryzykiem jest właśnie ta ochrona, przy pomocy różnego rodzaju narzędzi oraz praktyk wiążących się nie tylko z komunikacją między pracownikami, ale różnego rodzaju technikami pracy.