Jak łatwo sobie wyobrazić kwestia odpowiedniego zaopatrzenia produkcji oraz właściwego przechowywania gotowych produktów może stanowić zasadniczy element prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Wszak, używając prostego języka chodzi o to, by móc szybko sprzedać to, co się sprawnie wyprodukowało. Umiejętne zarządzanie łańcuchem dostaw to coś więcej niż kontrola nad tym, by nie brakowało towaru. Odpowiednie zaopatrzenie przedsiębiorstwa to jego podstawa i swoisty kręgosłup. Jego składowymi są przestrzenie magazynowe, gospodarka magazynowa oraz odpowiednio krótki i efektywny łańcuch dostaw.
Dopiero wszystkie te elementy razem tworzą cały proces logistyczny, który ma za zadania rozprowadzać surowce i produkty. Mając zatem na względzie tak istotną rolę kwestii związanych z magazynowaniem i dostawami konieczne jest odpowiednie szkolenie osób odpowiedzialnych za działania na tym odcinku. Bo choć są to działania przede wszystkim praktyczne, to warto znać założenie teoretyczne oraz cały szereg koncepcji związanych z właściwym łańcuchem dostaw.
Jest bowiem kwestią ogromnie ważną, by umiejętnie korzystać z dostępnych zasobów tak, by w pełni czerpać zyski z posiadanych dóbr. Trzeba przy tym pamiętać, że odpowiednio sprawny łańcuch dostaw musi odpowiadać na potrzeby produkcji oraz dystrybucji. Mówiąc inaczej im mniej osób i formalności pomiędzy decyzji a dostawą tym lepiej. Rzecz jasna konieczne jest branie pod uwagę takich kwestii, jak właściwa liczba podpisów, delegacja kompetencji oraz kwestie związane z realnym dostępem do danego towaru.
Odpowiednie zawężenie i skrócenie łańcucha dostaw to przede wszystkim oszczędność czasu, a ten jak powszechnie wiadomo oznacza zysk lub stratę. O tym, jak powinien wyglądać prawidłowy dostęp do produktu łatwo przekonać się przy zakupie mebli w jednej z popularnych sieci sklepów.
Każdy towar posiada odpowiednie oznaczenie jasno wskazujące gdzie można go odnaleźć, zabrać i łatwo oraz szybko przetransportować do wybranego przez siebie miejsca.