Bogactwo czy kłopot wyboru zdalnych formatów rozwojowych?
Doświadczenia Gammy dotyczyły dużych wdrożeń i zmian w firmie – czyli tam gdzie chcemy dotrzeć z przekazem do bardzo dużych grup pracowniczych i tradycyjne szkolenia finansowo i organizacyjnie nie były optymalnym wyborem.
Czasem, ale rzadko dla oddziałów zagranicznych polskich firm bądź zespołów wirtualnych, głównie w świecie IT.
Dziś cały rozwój jest online. To na pewno szansa dla całej branży – zarówno z perspektywy HR jak i firm szkoleniowych. Przecież już wcześniej wyraźny stawał się trend krótkich form szkoleniowych. Pracownicy chętniej sięgali po essence learning wiedząc, że drugą część dnia będą mogli poświęcić obowiązkom zawodowym.
Niebagatelną zaletą, z perspektywy budżetów szkoleniowych i ogólnofirmowych, jest oszczędność środków przeznaczanych na dojazdy oraz wikt i opierunek uczestników.
Mimo tych bezsprzecznych zalet online do momentu epidemii nie święcił triumfów w Polsce. Powodowały to obawy i przekonania dotyczące tych formatów : że nie da się interaktywnie, że bariery technologiczne są zbyt trudne do przejścia, że to nieznane – a więc zagrażające, wreszcie, że mniej efektywne niż szkolenia stacjonarne.
Większość, a może wszystkie obawy postaramy się rozwiać przedstawiając wielość formatów zdalnych. Nie ma uniwersalnych, adresujących do wszystkich możliwych potrzeb. Warto im się przyjrzeć bo od tego wyboru może zależeć stopień realizacji celów rozwojowych i zadowolenie uczestników.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma – firma szkoleniowa roku.
Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.
Webinar – 90 minutowy dla grup od 10 do 100 uczestników, dający następujące możliwości:
Fonia / głos – słyszysz trenera prowadzącego szkolenie „na żywo”
Wizja /wideo – widzisz trenera prowadzącego szkolenie „na żywo”
Pokaz prezentacji – całą widzisz u siebie na ekranie
Nagrania video – obrazujące przekaz, treści ze strony trenera
Praca w mniejszych zespołach w tzw. mini pokojach konferencyjnych
Interakcje z trenerem i innymi uczestnikami za pomocą aplikacji (ankiety, mentimeter, mapy tagów, QR kody)
Ćwiczenia w czasie rzeczywistym
W przypadku grup do 25 osób wszyscy uczestnicy mogą ze sobą dyskutować (trener może moderować dając uprawnienia do zabierania głosu)
Najczęściej wybierane platformy : Clickmeeting, Zoom.us, Livewebinar, Webex
Sprawdza się gdy:
Kiedy grupy są bardzo liczne (setki menedżerów, pracowników)
Kiedy interakcja głosowa i video nie jest tak potrzebna
Kiedy nie ma środków na formaty dla grup bardziej kameralnych (15 os.)
Kiedy kontent będzie głównie wiedzowy (dobre praktyki, szkolenia branżowe etc)
Jest pierwszym działaniem z wielu zaplanowanych (najpierw ogólnie do wszystkich, potem precyzyjnie dla mniejszych grup w formie bardziej interaktywnej)
Interaktywny warsztat online – zwykle 4 godziny warsztatowe dla grup 5-6 osobowych:
Wybierane jako alternatywa dla zaplanowanych szkoleń stacjonarnych - zamiast jednej 12 osobowej grupy stacjonarnej – dwie mniejsze w wersji zdalnej
Przede wszystkim pozwala wszystkim wzajemnie się widzieć i słyszeć
Część aplikacji pozwala na pracę w mniejszych grupach (breakout roomy)
Możliwość udostępniania pulpitu, pokazywania filmów z youyuba i innych platform stream’ingowych, korzystanie z whiteboard’a
Interakcje, stała dwustronna głosowa i wizualna komunikacja podnosi dynamikę spotkania
Najczęściej wybierane platformy – Zoom.us, Google Hangouts, Microsoft Teams
Sprawdza się gdy:
W organizacji jest niechęć do zmiany form stacjonarnych na online – ten format jest najbardziej zbliżony do tradycyjnego
Jest potrzeba dużej interakcji między trenerem i uczestnikami
Potrzebna jest przestrzeń do wymiany doświadczeń
Cele warsztatu poza rozwojem dotyczą również budowania więzi i poczucia przywiązania do organizacji
Zdalny warsztat rozwiązań – od 90 do 180 minut dla grup o różnej liczebności:
Autorskie rozwiązanie Gammy, choć pewnie podobne formaty funkcjonują na rynku
Poprzedza go kwestionariusz trudnych sytuacji i wyzwań grupy docelowej – w wersji online, wypełnienie zajmuje 5 minut
Trener znając problemy, z którymi borykają się przyszli uczestnicy buduje konspekt od szczegółu do ogółu – proponuje rozwiązania dla poszczególnych sytuacji, potem zbiera wyzwania w kategorie szukając wspólnych mianowników
Poza rozwiązaniami podawane są dobre praktyki z innych organizacji w interesujących uczestników obszarach
Najczęściej sprawdza się gdy:
Uczestnicy mają niewiele czasu i potrzebę konkretnych rozwiązań
W grupie docelowej uczestnicy mają różne problemy – a nie wiemy jakie
Odbyły się ogólne webinary w firmie i pracownicy czekają na rozwiązania bardziej sformatowane pod ściśle określone potrzeby
Jest potrzeba zwinnego podejścia do nowych trudności
Zdalny proces rozwojowy – odpowiednik klasycznych, stacjonarnych cyklów szkoleniowych. Składa się z następujących etapów:
Trójpoziomowa analiza potrzeb – wywiady bądź/i ankiety z HR, wybranymi uczestnikami i przełożonymi uczestników
Webinar – dla wszystkich uczestników projektu, bez interakcji. Chat pisemny, nie głosowy. Dostarcza narzędzia uczestnikom (co robić, jak i dlaczego) oraz pracę domową (zastosowanie w praktyce, zobowiązane określone w czasie i kryteriach sukcesu)
Warsztat webinaryjny w grupach do 12 uczestników z wykorzystaniem chatu głosowego – pracujemy na doświadczeniach ludzi, omawiamy konkretne trudne sytuacje, peer mentoring – wymiana dobrych praktyk i wskazówek jakich błędów nie popełniać
Uczymy najlepszych – highflier’sów bądź trenerów wewnętrznych jak korzystać z narzędzia do webinarów, aby kolejne działania wspierające firma realizowała własnymi zasobami
Będzie wykorzystywany w drugiej fali reakcji na kryzys – kiedy najpilniejsze potrzeby będą już zapiekowane
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Szkolenie na sali stream’owane online w technologii virtual classroom bądź nagrane – najczęściej wykorzystywane do szkoleń tzw. twardych – wiedzowych i branżowych. Czas trwania do 5 godzin. Liczebność grupy do 50 os.:
Trener znajduje się na sali szkoleniowej, przeprowadza wykład, omawia case studies
Kamera na sali rejestruje obraz i dźwięk przekazując ją uczestnikom
Szkolenie jest realizowane tak jak w przypadku formatu stacjonarnego – duża dawka wiedzy ze strony trenera przeplatana sesjami pytań i odpowiedzi (pytania zadawane poprzez chat pisemny)
Nagrane szkolenie w studio z wykorzystaniem technologii Green Box – wykorzystywane jako element wewnętrznego banku wiedzy przez organizacje, do wielokrotnego użytku. Możliwości formatu:
Większa liczba trenerów, ekspertów (również ze strony klienta)
Większe możliwości techniczne (kilka kamer, mikrofonów, różne tła wzmacniające przekaz i wzmacniające markę klienta
Większe możliwości postprodukcyjne (napisy w różnych językach, ekran w ekranie, montaż)
Sprawdza się gdy:
Organizacja ma własną strefę wiedzy/rozwoju
Gdy potrzeby pracowników są stałe
Jest możliwość zainwestowania większych środków finansowych w master’owanie filmów szkoleniowych
Warto „mieć na ręce” wszystkie formaty i dobierać właściwe to wyzwania rozwojowego, nastrojów w organizacji, celów jakie stawiamy przed wydarzeniem oraz nastawienia uczestników do zdalnych form szkoleniowych.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.