Prawo pracy w gastronomii
Dlatego w takim wypadku wprowadza się równoważny system pracy? Co to oznacza w przełożeniu na praktykę? Taki system polega na tym, że jednego dnia pracownik przepracowuje mniej, innego nieco więcej godzin tak, by w ostatecznym rozrachunku tygodniowy czas pracy był nie dłuższy niż ustawowe 40 godzin.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Bardzo często spotykaną praktyką w lokalach gastronomicznych jest to, że stosują one 3 miesięczny okres rozliczeniowy, co często skutkuje tym, że dni wolne od pracy pracownikowi oddawane są dopiero zimą, po zakończeniu ruchliwego dla wielu lokali sezonu letniego. Dzień pracy nie może być dłuższy niż 12 godzin, każda kolejna zaliczana jest do wysokopłatnych godzin nadliczbowych, których ilość w ciągu roku nie może przekroczyć 150 godzin.
Pracując w systemie równoważnym warto jednak pamiętać, że nadliczbową godziną w tym konkretnym przypadku jest dopiero 13 godzina pracy. Zupełnie inaczej niż w biurze czy innej pracy w systemie 8 godzin od poniedziałku do piątku gdzie nadliczbową godziną jest już 9 godzina pracy. Nadliczbowe godziny pracownikowi mogą być rekompensowane na dwa sposoby.
To który z nich zostanie wykorzystany zależy tylko i wyłącznie od decyzji pracodawcy. Godziny te mogą zostać opłacone lub oddane w postaci dni wolnych. Te wszystkie ustalenia dotyczą jedynie osób zatrudnionych w oparciu na umowę o pracę. Niestety jest tak, że gastronomia znacznie wyprzedza inne brać że pod względem stosowania umów śmieciowych lub zatrudnianiu pracowników bez jakiejkolwiek umowy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.
Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:
Dlatego podejmując zatrudnienie w gastronomii warto zatem walczyć o otrzymanie najkorzystniejszej w tym wypadku dla pracownika umowy o prace. Należy również uważać na umowy podpisywane na 1/4 czy nawet 1/2 etatu bowiem rzeczywistą ilość godzin spędzanych w lokalu może znacznie przekraczać liczbę zawartą w umowie.
Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!