Jack Welch wie jak wygrywać. Podczas swojej czterdziestoletniej kariery w General Electric, doprowadził firmę, rok po roku, do globalnego sukcesu na wszystkich rynkach i pomimo brutalnej konkurencji. Jego uczciwy, perfekcyjny styl zarządzania stał się złotym standardem w biznesie, skupiając się na ludziach, pracy zespołowej i korzyściach.
Kiedy Welch przeszedł na emeryturę w 2001 r., oddając stanowisko przewodniczącego i CEO General Electric, zaczął podróżować po świecie, rozmawiając z ponad 250 000 ludźmi i odpowiadając na ich pytania z wszystkich możliwych dziedzin wiedzy.
Zainspirowany swoją widownią i ich chęcią zdobywania wiedzy oraz wskazówek, Welch napisał zarówno pragmatyczną, jak i filozoficzną książkę, która ma być uważana za biblię biznesu dla przyszłych pokoleń. Zawiera odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, które ludzie napotykają w pracy oraz poza nią.
Celem Welcha jest rozmowa z ludźmi ze wszystkich szczebli organizacji, z małych i dużych firm. Jego widownia składa się z pracowników z linii montażowej, jak i absolwentów MBA, z kierowników projektów, jak i wyższej kadry zarządzającej. Jego głównym założeniem jest pomoc ludziom, którzy marzą o odniesieniu sukcesu.
Welch rozpoczyna swoją książkę od wstępu zatytułowanego „Underneath It All”, w którym opisuje swoją filozofię biznesu. Odkrywa znaczenie wartości, szczerości, zróżnicowania oraz godności. Główna część książki poświęcona jest wiedzy praktycznej. Podzielona jest na trzy mniejsze części. W pierwszej z nich autor zagląda wewnątrz firmy, poczynając od przywództwa, a kończąc na typowaniu zwycięzców w celu wprowadzenia zmian. Druga część zajmuje się warstwą zewnętrzną: konkurencją, strategiami, przejęciami i metodą sześć sigma. Kolejna sekcja zajmuje się zarządzaniem karierą – od znalezienia odpowiedniej pracy do osiągnięcia równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.
W „Winning znaczy zwyciężać” Welch opisuje jego filozoficzne podejście do zarządzania. Książka bogata jest w liczne przykłady z jego własnej kariery w GE. Jedną z przytaczanych przez niego historii jest ta mówiąca o jego pierwszym ogromnym błędzie. Na początku swojej kariery Jack prowadził fabrykę i był odpowiedzialny za eksplozję jednego z urządzeń. Po tym wypadku autor był pewien, że straci swoją pracę, ale zamiast tego został zapytany o to, czego dzięki temu wydarzeniu się nauczył. Można sobie wyobrazić, jak wielkie wrażenie wywarło na nim to podejście. Zaczął je więc stosować przez całą swoją dalszą karierę. Sukces również ma swój koszt i Welch jest na te koszty bardzo otwarty. Przyznaje, że nie radził sobie z utrzymaniem równowagi pomiędzy życiem prywatnym i pracą i przez to nie nawiązał dobrych relacji ze swoimi dziećmi, kiedy te były jeszcze małe. Częściowo może to być usprawiedliwione pokoleniowym sposobem myślenia, ponieważ wtedy taka sytuacja nie była uznawana za coś złego, a życie prywatne nigdy nie stanowiło priorytetu. Ta książka pokazuje za to, jak odnieść sukces w obu sferach życia przy użyciu praktycznych wskazówek autora.
Optymistyczny, nie przyjmujący żadnych wymówek sposób myślenia Welcha jest bardzo intrygujący. Bogata w zabawne anegdoty książka „Winning znaczy zwyciężać” oferuje szczegółowy wgląd, oryginalne poglądy i rozwiązania nawet najtrudniejszych problemów, które zmienią sposób, w jaki ludzie myślą o swojej pracy.