Jeśli przeczytaliście książki „Jednominutowy Menedżer” Kena Blancharda lub „Kto zabrał mój ser?” Spencera Johnsona, ta pozycja od razu przypadnie wam do gustu. Bazując na różnych opowieściach, John Kotter próbuje zilustrować osiem zasad dotyczących zmian, o których autor wspomniał w swojej drugiej książce pt. „Leading Change”. Co ciekawe, postaciami w książce są pingwiny, a przesłanie lektury to jednocześnie ostrzeżenie przed stylem życia pingwinów, ponieważ ich obecne siedlisko, góra lodowa, topnieje. Książka opisuje to, jak pingwiny odkryły powiększający się problem, który wskazywał na potrzebę zmian i jak przeszły przez ten proces zmian, używając osiem zasad Kottera.
Oto krótki opis każdej z reguł, w oparciu o historię zwierząt:
- Wywołaj poczucie pilności: pingwin o imieniu Fred odkrywa, że góra lodowa, zamieszkała przez całą kolonię ptaków, topnieje. Mówi o tym szanowanemu członkowi grupy, Alice, która początkowo bardzo sceptycznie podchodzi do problemu. Jednak po zobaczeniu tego na własne oczy, zaczyna w to wierzyć i dociera do niej, jak pilna jest to sprawa. Mówi o całej sprawie radzie pingwinów, której jest członkiem, jednak większość zwierząt jej nie wierzy. Fred korzysta więc z kilku kreatywnych sposobów, aby pomóc pingwinom w zrozumieniu, jak pilna jest to sytuacja.
- Zbierz zespół kierujący: cała grupa umawia się na spotkanie, aby poradzić sobie z tym problemem. Zespół składa się z pięciu pingwinów, które od razu szukają sposobów na wyjście z tej trudnej sytuacji. Ostatecznie, pomocą w odnalezieniu odpowiedniego rozwiązania służy mewa.
- Stwórz wizję zmiany i opracuj strategię: inspiracja od mewy przyniosła rozwiązanie, które mogłoby zmienić styl życia pingwinów. Ptaki mogłyby stać się kolonią koczowników, która przenosiłaby się do miejsc z dobrymi warunkami do życia, jeśli te obecne byłyby niebezpieczne. To byłaby ogromna zmiana dla pingwinów, które żyły w jednym miejscu od lat i przyzwyczaiły się do tego.
- Komunikuj się, aby być rozumianym i dotrzeć do innych: pomimo, że grupa znalazła potencjalne rozwiązanie problemu, teraz musi przekonać do tego resztę kolonii. Niektóre pingwiny były bardzo sceptyczne i uważały, że albo ta cała historia o topnieniu góry lodowej to nonsens, albo że przenoszenie się to zbyt niebezpieczne posunięcie. Grupa opracowała ciekawe sposoby na komunikowanie się z innymi tak, aby zbudzić ich zainteresowanie i w związku z tym reakcje były podzielone. Ale grupa nie odpuszczała, rozwieszali plakaty w każdym widocznym miejscu, aby przekazać wizję i kłaść nacisk na zalety nowego stylu życia.
- Zachęć innych do działania: grupa znalazła sposoby, aby reszta pingwinów stała się częścią nowego rozwiązania. Dzięki temu opozycja zaczęła się zmniejszać.
- Odnoś krótkoterminowe sukcesy: kiedy inne pingwiny zaczęły angażować się w całą tę sprawę, osiągały one krótkoterminowe cele, co było konieczne do osiągnięcia końcowego założenia. To zachęciło inne pingwiny do włączenia się w inicjatywę. Dla grupy to były takie krótkoterminowe sukcesy, więc starali się motywować pingwiny, aby nadal pracowały nad nowymi rozwiązaniami.
- Nie odpuszczaj: kolonia ostatecznie przeniosła się na nową górę lodową, ale tam nie została. Znaleźli lepszą i przenieśli się po raz kolejny. Nie poddawali się, tylko szukali coraz to lepszych miejsc do życia.
- Stwórz nową kulturę: Podjęto działania, aby stworzyć w nowym miejscu nową kulturę. Pingwiny nie chciały pozostawać przy starych zwyczajach i tradycjach.