Jak z zadań tintegracyjnych złożyć wydarzenie integracyjne?
Kiedy poszukiwaliśmy nowego tematu do strefy wiedzy Gammy Discover – tzw. wikiDiscover w sukurs przyszły nam wyniki wyszukań przeglądarki Google. Okazało się, że jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz była „teambuiliding zadania”.
Możemy więc założyć, że setki, a byś może tysiące osób poszukuje odpowiedzi na pytania:
- jak wygląda przykładowe zadanie
- jak dobierać zadania
- jak złożyć z zadań team buildingowych wydarzenie integracyjne
- jak zaprojektować zadanie
Bardzo często naszym Klientom wydaje się, że teambuilding to jedna duża aktywność przewidziana na cały dzień czy też czas przewidziany na integrację. W rzeczywistości wiele teambuildingów to zestaw aktywności – ułożonych w celowy sposób.
Nierzadko jest też tak, że uczestnicy doświadczyli mało atrakcyjnych spotkań integracyjnych i początkowy sceptycyzm dotyczy samego wydarzenia. Często impreza firmowa to spotkanie ludzi, którzy wcześniej nie mieli ze sobą kontaktu – potrzeba więc również z tego powodu czasu, aby wszyscy w swoim towarzystwie i w proponowanej konwencji poczuli się dobrze.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Firmowe imprezy integracyjne są idealną okazją na nawiązanie relacji między pracownikami. Impreza integracyjna,podczas której uczestnicy doświadczają atrakcyjnych w formie gier szkoleniowych, a następnie z pomocą trenera pozyskują wiedzę na temat zjawisk i procesów, które zaszły, może stać się solidnym fundamentem dalszych relacji służbowych.
Poznaj nasze rozwiązania zaprojektowane w duchu team building :
Z wyżej wymienionych powodów początek integracji powinien dawać bezpieczeństwo uczestnikom – pierwsze zadania i aktywności są projektowane i dobierane w taki sposób, aby uczestnicy poznali się między sobą i dali kredyt zaufania na dalsze ćwiczenia.
Przykładowe ćwiczenie otwierające:
Uczestnicy mają za zadanie: w ciągu 10 minut zrobić zdjęcie obrazujące, będące metaforą ulubionego talentu, mocnej strony, cechy samego siebie, którą lubią najbardziej. Do zdjęć mają za zadanie dopisać kilka słów komentarza.
Następnie zdjęcia są drukowane na koszulkach. Wszyscy uczestnicy ubierają koszulki a następnie zaczynają rozmawiać ze sobą na temat tego co zdjęcia symbolizują, co przedstawiają etc.
W ostatnim etapie każdy z uczestników ma za zadanie opowiedzieć o innej osobie, odwołując się do nadrukowanego obrazka – co go zaskoczyło bądź zaciekawiło bądź zainspirowało. Uczestnicy zostają w T-shirtach przez całą integrację.
Każda kolejna aktywność, wraz ze wzrostem zaangażowania i energii uczestników może być trudniejsza, może zawierać elementy wybijające ze strefy komfortu, dające do myślenia i stające się impulsem do zmiany zachowania, przekonań, sposobu odczuwania w różnych sytuacjach.
To oczywiście przy założeniu, że teambuilding odbywa się w formule edutainmentowej i poza efektem WOW! ma wywołać efekt AHA!.
Jeśli natomiast integracja ma wyłącznie cel motywacyjny, łączący ludzi przez wspólne przeżycia to kolejne ćwiczenia są pomyślane pod kątem przeżywania przyjemnych emocji, dostarczania emocji i budowania motywacji do uczestnictwa poprzez motywację wewnętrzną (chęć sukcesu) i zewnętrzną (nagrody).
Koniec całego procesu – ostanie zadanie powinno być tym, które pozostawi uczestników w dobrostanie emocjonalnym – poczuciu sukcesu i radości ze wspólnych przeżyć. Nie musimy to być najbardziej spektakularna aktywność – ale na pewno ważne, aby wszyscy mogli w niej wygrać – najlepiej zespołowo.
Uczestnicy powinni odczuć, że współpraca, zespołowe podejście, współodpowiedzialność i współzaangażowanie przynosi korzyści – pojedynczym osobom jak i zespołowi.
Najlepiej jeśli w omówieniu wybrzmi, że te korzyści to wyższa efektywność oraz wyższa satysfakcja z wykonywanej pracy.