Poczucie wyższości posiada liczne synonimy, do których można zaliczyć m. in. ułomność, czy też przypadłość, słabość lub, niedoskonałość. Jest to swego rodzaju cecha psychiczna, która bardzo powiązana jest z dumą. W aspekcie życie codziennego jest ona często spotykana, niemniej jednak nie unikają jej także przedsiębiorstwa, a w szczególności osoby na wysokich stanowiskach, piastujących, jak i posiadających władzę.
Wyższość jednych nad drugim od zawsze skutkowała licznymi konfliktami, nie inaczej jest w przypadku przedsiębiorstw. Chcąc dokładniej zrozumieć znaczenie tego słowa, należy przyjrzeć się bliżej strukturze organizacji, a dokładniej najwyższym jej szczeblom. Z reguły na nich znajdują się osoby, które ciężką pracą, jak i znakomitymi umiejętnościami, dostali się na szczyt. Automatycznie przekłada się to na fakt, że byli oni lepsi (w pewnych aspektach) od innych kandydatów na dane stanowisko.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Firma Gamma sp. j. zaprasza na
szkolenie z Design Thinking. Szkolenie prowadzone jest metodą warsztatową, gdzie uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez cykl Design Thinking. Dzięki temu, mogą oni od razu przećwiczyć idee Design Thinking, co pozwala na szybsze wdrożenie tej metodyki w praktykę zawodową. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników działu HR. Zobacz również:
szkolenie zarządzanie projektami,
szkolenia dla menedżerów.
Nie trudno więc zrozumieć, że miała to kluczowy wpływ na pojawienie się pierwotnie znaczącej dumy ze swoich osiągnięć, która później przekształciła się w jakże kłopotliwe poczucie wyższości na innymi, którym nie udało się to co nam.
Takie zachowanie może być przyczyną licznych sporów, jak i zazdrości ze strony innych pracowników. Sama zaś zazdrość będzie automatycznie prowadziła do kłótni a te zaś mogą w znaczmy stopniu wpływać na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jak więc można dostrzec poczucie wyższości ciągnie za sobą liczne problemy.
Z drugiej strony nie możemy tego postawić tylko jako złej cechy. Tym oto sposobem możemy je wykorzystać także do własnych celów, w szczególności gdy chcemy zdobyć np. jeszcze wyższe stanowisko. To że czujemy się lepsi, sprawia, ze czujemy swego rodzaju moc – siłę, która daje nam energię do dalszego działania. W efekcie przekłada się to na lepsze wyniki pracy, co skutkuje większa efektywnością danego przedsiębiorstwa.
Niemniej jednak w większości przypadków takie niekontrolowane poczucie wyższości może być przyczyną licznych problemów i niesnaska, stąd warto je kontrolować.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.