Wynagrodzenie za służebność przesyłu
Istotną kwestią jest wynagrodzenie, które przysługuje właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, niezależnie od tego czy służebność została ustanowiona na zasadzie umowy, czy też na drodze sądowej lub przez decyzję administracyjną.
Co do zasady ustanowienie służebności przesyłu jest odpłatne, jednak za zgodą obu stron umowa może zawierać inne postanowienia, właściciel może również zrzec się wynagrodzenia w trybie sądowym.
Z zasady tego typu wynagrodzenie jest jednorazowe. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się wypłacanie go jako świadczenia okresowego. Wynagrodzenie ustanawianie jest w oparciu o ceny rynkowe nieruchomości.
Przy ustalaniu jego wysokości bierze się pod uwagę straty właściciela z tytułu uszczuplenia jego praw, stopień ingerencji w prawo własności, możliwości rozwoju gospodarczego sąsiednich terenów, sposoby wykorzystania pozostałej części nieruchomości oraz ograniczenie ewentualnych planów inwestycyjnych właściciela.
Zajrzyj do naszej strefy wiedzy po więcej artykułów z tematu:
Szczegółowych informacji dotyczących tego typu wynagrodzenia dostarczają szkolenia służebność przesyłu. W trakcie takich szkoleń można się między innymi dowiedzieć w jakich sytuacjach właściciel nieruchomości ma prawo do zażądania odszkodowania od przedsiębiorstwa przesyłowego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości.
Prawo budowlane obejmuje wiele szczegółowych zagadnień, niestety pojawia się w nim również wiele niejasności i nieścisłości. Dobre szkolenie prawo budowlane pozwala na znacznie lepsze zrozumienie tego typu kwestii.
Często wymaga jest bardzo dokładna wiedza, żeby rozpatrzyć konkretne przypadki. Służebność przesyłu często budzi wiele kontrowersji, ponieważ w przypadku takich sytuacji interesy dużych przedsiębiorstw przemysłowych ścierają się z prawami prywatnych właścicieli lub użytkowników nieruchomości.