Jeśli chodzi o wydawanie świadectw pracy zmiany polegają na konieczności natychmiastowego wydania świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy oraz obowiązywać przestaje zasada mówiąca o tym, że w przypadku umowy na czas nieokreślony lub próbny czas na wydanie świadectwa pracy wynosi maksymalnie 24 miesiące.
Zmiany spotkały również regulaminy obowiązujące wewnątrz firm. Zgodnie z obecnymi przepisami, jeśli w danym miejscu pracy zatrudnionych jest 20-50 osób, wówczas pracodawca zobowiązany jest do utworzenia regulaminu pracy i wynagradzania oraz zapoznania z nim wszystkich swoich podwładnych.
Specjaliści ostrzegają, że przepis ten może powodować pewne trudności w działalności przedsiębiorstw zatrudniających taką liczbę osób, szczególnie jeśli w danej firmie działają związki zawodowe - raz zatwierdzony regulamin może być ciężki lub wręcz niemożliwy do zmiany.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy na zaawansowane dwudniowe warsztaty dotyczące planowania i rozliczania czasu pracy w 2018 r., oraz orzecznictwa Czas pracy dla zaawansowanych.
Uczestnicy szkolenia interesują się również:
Pewną nowością, nie znajdującą swojego miejsca do tej pory w kodeksie pracy jest wymów podpisania umowy odnoszącej się do wspólnej ( pomiędzy pracownikiem a pracodawcą) odpowiedzialności za powierzone mienie. Jeśli do tej pory pracodawca nie zawarł takiej umowy i nie zrobi tego zaraz po wejściu w życie tych przepisów może spodziewać się, że z punktu widzenia prawa wszystkie wcześniejsze umowy i ustalenia stracą ważność.
W praktyce oznacza to, że w przypadku znacznego uszkodzenia mienia firmowego pracodawca bez podpisanej odpowiednio wcześnie umowy w żaden sposób nie będzie mógł obarczyć żadnego z winnych pracowników konsekwencjami za zaistnienie danej szkody.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Kodeks pracy zmienia się nieustająco. Jedynie znajomość praktycznych konsekwencji zmian pozwala na bezpieczeństwo procesów kadrowych. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Kolejna ze zmian dotyczy kompetencji ZUS. Otóż może on podwyższyć składki wypadkowe nawet do 150% w przypadku, gdy płatnik pomimo otrzymania wezwania nie składa odpowiednich informacji oraz dokumentów rozliczeniowych. Płatnik od momentu wezwania ma 14 dni na stawienie się z dokumentami w siedzibie ZUS.
Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Z zakresu szkoleń prawnych proponujemy m.in.
Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.