GALLUP®
Metodyka mocnych stron Gallupa wykorzystuje test Clifton Strengthsfinder®. Kwestionariusz rozpoznaje 34 talenty osoby badanej, porządkując je od tych, które są dominujące (główne 5 talentów), po te, w które jest ona wyposażona w najmniejszym stopniu (ostanie 5 talentów).
Gallup proponuje alternatywę wobec tradycyjnych strategii rozwoju (pracy z deficytami) i koncentruje się na wzmacnianiu talentów – zgodnie z założeniem, że do celu można dotrzeć wieloma drogami.
Lista talentów Gallupa:
Aktywator, Analityk, Bezstronność, Bliskość, Czar, Dowodzenie, Dyscyplina, Elastyczność, Empatia, Indywidualizacja, Integrator, Intelekt, Komunikatywność, Kontekst, Maksymalista, Naprawianie, Odkrywczość, Odpowiedzialność, Optymista, Organizator, Osiąganie, Poważanie, Pryncypialność, Rozwaga, Rozwijanie innych, Rywalizacja, Strateg, Uczenie się, Ukierunkowanie, Wiara w siebie, Wizjoner, Współzależność, Zbieranie, Zgodność.
Zastosowanie:
- executive coaching dla kluczowych specjalistów i menedżerów,
- podnoszenie efektywności zespołu, otwartości na różnorodność,
- optymalne wykorzystanie zasobów organizacji – poprzez indywidualne sesje rozwojowe, warsztaty i szkolenia.
Doskonałe narzędzie zarówno do pracy w podejściu indywidualnym jak i grupowym. W prosty, informatyczno zaawansowany, a intuicyjnie przystępny sposób pomaga poznać tzw. talenty neuronalne ,czyli najczęstsze nasze zachowania, sposoby myślenia, odczuwania i działania, z których korzystamy w życiu zawodowym.
Test talentów jest doskonałym punktem wyjściowym do rozpoczęcia procesu rozwojowego szczególnie dla niezaawansowanych w rozwoju managerów, specjalistów i ekspertów. W nieskomplikowany sposób pomaga w wypracowaniu zarówno mocnych stron jak i obszarów do rozwoju.
Bada wzorce w myśleniu, odczuwaniu, działaniu i komunikowaniu, żeby wiedzieć co mi działa dobrze, a co jest do ewentualnej zmiany.
Case study:
Projekt realizowany dla firmy dużego software house. Zarząd, wyższa kadra menedżerska oraz team leader’rzy i project managerowie wzięli udział w badaniu za pomocą testu Clifton Strenghtsfinder.
Badanie poprzedzał kickoff – z racji rozproszenia uczestników i ich otwartości na nowe technologie spotkanie odbyło się zdalnie (via Hangout), Zarząd otrzymał wyniki 34 talentów, pozostali uczestnicy projektu 5 mocnych stron. Najwyższa kadra kierownicza poza informacją zwrotną wzięła udział w executive coachingu oraz sesjach warsztatowych, których rezultatem było stworzenie dwuosobowych zespołów zadaniowych dla kluczowych projektów w organizacji. Kluczem doboru tzw. zadaniowych duetów była komplementarność mocnych stron.
Pozostali uczestnicy projektu wzięli udział w procesie na który skład się warsztat dotyczący współpracy i zarządzania w oparciu o mocne strony, sesje feedback’owe omawiające raporty oraz sesje follow up pozwalające monitorować wdrożenia postanowień poszczególnych uczestników.