Ocena 360 stopni / Metoda 360 stopni
Ocena 360 stopni przykład
Ze względu na unikalność tej formy oceny znalezienie nawet ogólnych wytycznych, jak może ona wyglądać, jest trudne. Warto jednak spróbować, w chociaż bardzo podstawowej formie przedstawić przykład pytań, jakie mogą być zawarte w ankiecie przy ocenie 360 stopni lub na wywiadzie, o obu możecie przeczytać więcej we wcześniejszym wpisie, który znajdziecie TUTAJ.
Odpowiednie przygotowanie
Każdą ocenę należy podzielić na kilka etapów. Pierwszym z nich jest przygotowanie, w skład którego wchodzi przeprowadzenie badania, jakie cele ma firma, co chce osiągnąć przez badanie, jaka jest struktura firmy i czy ocena ma dotyczyć wszystkich szczebli pracowników czy tylko niektórych. Wstępne oszacowanie czasu i nakładów oraz zadecydowanie o rodzaju oceny między ilościową a jakościową. Podczas przygotowania oceny należy również podjąć decyzję, czy będziemy przeprowadzać oceny cyklicznie, czy chcemy jednorazowo zaobserwować, jak to narzędzie sprawdzi się w naszej firmie. Można również skorzystać z usług zewnętrznych które oferują niezależni audytorzy czy firmy szkoleniowe.
Kolejny etap to opracowanie ankiety lub pytań, które mają być zadane w czasie wywiadu z ocenianymi. Dostosowanie pytań jest najtrudniejszym aspektem przygotowania oceny, jest też – jak wspomniano wcześniej – przyczyną, dla której nie ma wzorców pytań gotowych do wykorzystania, np. w Internecie. Pomimo oferowanych programów, jeżeli komuś zależy na rzetelnie przeprowadzonej ocenie, warto korzystać z indywidualnie dostosowanych narzędzi.
Pytania
Posiadając strategię i opracowany program, można przystąpić do przeprowadzenia badania. Każdy pracownik powinien być poinformowany, kiedy i w jakich godzinach odbędzie się ocena i jak będzie wyglądać. W tym celu warto rozdać przynajmniej kilka dni wcześniej wydruki pytań lub ankiet – wtedy każdy będzie mógł się z nimi zapoznać. Poniżej kilka przykładowych pytań:
- Czy oceniany spokojnie i otwarcie informuje podwładnych o tym, co wymaga poprawy?
- Czy oceniany zachęca podwładnych do pracy nad sobą?
- Czy oceniany troszczy się o dobrą atmosferę w zespole?
Osoby zainteresowane zapoznaniem się z większą ilością przykładowych pytań zapraszam do lektury dostępnej w Internecie ogólnej ankiety: http://ebadanie.com/Ankieta/Formularz.aspx
Nie jest to gotowe narzędzie mogące być przystosowane do samodzielnego przeprowadzenia badania wśród pracowników swojej firmy, więc polecam zastosować ją tylko jako materiał poglądowy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video
Sprawdź nasze szkolenia online:
Raport
Po zebraniu wyników należy je opracować i przygotować raport dla każdego z ocenianych. Warto zwrócić uwagę, aby unikać sformułowania „co jest źle”, a zamiast tego zapisać, co pracownik powinien zrobić, aby poprawić pewne aspekty swojej pracy. Krytyka powinna zawsze mieć formę konstruktywną, tak aby ułatwić wprowadzanie poprawnych zachowań. Samo stwierdzenie, iż coś jest źle, nie spowoduje u większości osób korekty zachowania.